Literární festival Periferie motivuje mladé studenty k tvorbě

Karlovarský kraj podpořil vznik nového literárního festivalu Periferie, jehož 1. ročník proběhne již tento víkend  30. září – 2. října 2022 v Sokolově. Hlavními organizátory jsou slameři Filip Koryta (aka Dr. Filipitch) a Teodor Kravál, kteří  jsou v kraji známí i díky projektu Budoucnost kraje bez uhlí pro žáky základních a středních škol. I proto se na festivalu můžete těšit jak na debatu s pedagogy, tak na studentské literární práce.

„V pátek 30.  září začíná festival v Městské knihovně Sokolov debatou s učiteli češtiny ze sokolovských středních škol, abychom zjistili, jakou má Sokolov a okolí bohemistickou vizi. Následovat bude autorské čtení studentů, které dokáže, že je periferie líhní literárních talentů,” uvedl Filip Koryta. Páteční program bude pokračovat v Alfa Clubu Sokolov autorským čtením a vystoupením sokolovského rapera Matyáše Macha, jenž je znám především jako MC MATHEUS. 

Sobotu 1.  října odstartuje v Alfa Clubu dílna/workshop lettrismu s výtvarnicí Helen Čubovou a literární Pecha Kucha Night. Během této speciální edice budou pozvaní hosté během striktních 10 minut prezentovat 5 zásadních knih svého života. Na festival také zavítá spisovatelka Irena Dousková, autorka knih Hrdý Budžes, Oněgin byl Rusák, Darda nebo Rakvičky. Součástí sobotního programu se stane také slam poetry a křest knihy sokolovských rodáků Dr. Filipitche a Tukana “Švagři”.

Nedělní odpoledne 2. října bude patřit dětem, v prostorách sokolovského zámku mohou zhlédnout pohádku v podání karlovarského barda Honzy Kindla. Eliška Fialová pak povede workshop blackout poetry. Dalším vzácným hostem festivalu bude Stanislav Biler, sociolog, spisovatel a publicista, aktuální držitel Magnesia Litera za prózu. Celý program zakončí v Alfa Clubu koncert skupiny DBLV, laškovného dua, jehož jedna polovina má též kořeny v KV kraji. „Festival Periferie bude putovní a v dalších letech zavítá i na další místa v našem kraji. Mám radost, že se organizace chopili sami místní rodáci a zároveň úspěšní autoři, kteří jsou jasnou ukázkou toho, že i z periferie se dá skrz literaturu dobýt svět. TĚŽÍM SE NA PERIFERII je hlavním mottem festivalu,” uvedla Markéta Monsportová, uvolněná zastupitelka Karlovarského kraje s gescí pro kreativní odvětví.

Comments

comments

Vyhledat