Londýn je v kvalitě 5G připojení nejhorší metropolí Evropy, konstatuje studie

ilustrace: Shutterstock
ilustrace: Shutterstock

 Londýn patří z hlediska kvality 5G připojení mezi nejhorší evropské metropole. Tak zní závěr šetření společnosti MedUX, která analyzovala celkovou uživatelskou zkušenost s pevnými a mobilními sítěmi v deseti velkých městech Evropy. Hlavní město Spojeného království propadlo hlavně proto, že je k 5G připojen podprůměrný podíl obyvatelstva a operátoři vesměs garantují nedostačující rychlost stahování. Na pozici premianta Evropy naopak dosáhl německý Berlín. 

Analýza společnosti MedUX řadí Londýn z hlediska kvality 5G připojení na poslední místo z deseti vybraných evropských metropolí. Navzdory tomu, že je hlavní město Spojeného království premiantem z hlediska performance sociálních sítí a vede si velmi dobře i na poli streamingu, zaostává v dalších klíčových ukazatelích. Těmi jsou především celková uživatelská zkušenost a rychlost připojení, v obou případech nejhorší ze vzorku evropských měst. O moc lépe na tom Londýn není ani se spolehlivostí a dostupností připojení – zde se Londýn umístil na nelichotivé předposlední příčce. 

V Londýně je momentálně k 5G připojeno 77,5 % obyvatel, což je méně než průměr evropských metropolí. Uživatelům navíc nabízí průměrnou rychlost stahování jen 143 megabajtů za sekundu. Pro srovnání, celkový vítěz měření MedUX, Berlín, se může pochlubit dosahem 5G na 89,6 % obyvatel a nejrychlejší stahování má zase portugalský Lisabon (528 megabajtů za sekundu). Londýn ale v rychlosti značně zaostává i za předposledním umístěným – Mnichov momentálně poskytuje rychlost stahování 259 megabajtů za sekundu. 

„Spojenému království se nedaří hned z několika důvodů. Nejdůležitější parametry, ve kterých tamní mobilní sítě zaostávají, jsou rychlost a dostupnost a responzivita,“ uvedl Rafael Galarreta, šéf marketingu v MedUX, pro CNBC. Responzivita je podle něj přitom extrémně důležitá, zejména pro online gaming a cloud gaming, což jsou oblasti, které musí poskytovatelům zaručit přístup k jejich oblíbeným hrám de facto 24/7. Galarreta naopak nešetřil slovy chvály na adresu vítězného Berlína: „Němci jsou velmi dobří v tom, že jsou ve všech oblastech velmi důslední.“

Srovnatelnou kvalitu 5G připojení jako německé hlavní město vykazuje podle autorů studie i španělská Barcelona, francouzská Paříž, nebo italský Milán. Z hlediska dostupnosti ovšem vede opět Porto v Portugalsku, kde je k 5G připojeno na 91 % obyvatel. Aby se Londýn mohl s těmito městy poměřovat, znamenalo by to v první řadě sjednotit parametry 5G sítí jednotlivých operátorů. Ze studie vyplývá, že v Londýně se kvalita velmi odlišuje v návaznosti na konkrétní lokalitě, ze které se připojujete. To pak ovlivňuje kvalitu uživatelské zkušenosti, spolehlivost, dostupnost, přístupnost, rychlost i pokrytí. 

Britští operátoři už nepatří mezi evropskou špičku 

Analytici před propadem Spojeného království varují už delší dobu. „Slib skutečného 5G zůstává prozatím pouze slibem. Boom 5G sítí provázel neskutečný hype, telekomunikační společnosti do nich investovaly miliardy a pak se stáhly. Lze proto říct, že Spojené království už promarnilo příležitost stát se v této oblasti opravdovým leaderem,“ uvedl před rokem Paolo Pescatore, analytik společnosti PP Foresight, pro The Financial Times. To je poněkud chmurné konstatování pro stát, který byl v roce 2019 jedním z prvních, který se implementaci komerčního 5G aktivně věnoval. 

Co se v mezičase pokazilo? Galarreta poukazuje především na několik faktorů – dopady oborových fúzí a akvizic, přehnaně aktivní přístup regulátora, nebo zákaz technologií od čínské společnosti Huawei. Dobrých výsledků ale v této době nedosahuje ani pověst britských operátorů, kteří se už teď umisťují na nižších příčkách v rámci evropské špičky. Nejlépe je momentálně hodnocena společnost EE, zaujímající 12. místo. Následuje Vodafone na 24. místě, Three na 33. místě, a čtyřlístek uzavírá O2 na 36. místě. 

Comments

comments

Vyhledat