Mafia Mamma není tak špatný film!

Filmu Mafia Mamma, který je od dubna v kinech, se moc chvály nedostává. „Zapomenutelná“, „postradatelná“ komedie, která je „mrháním herečkou Toni Collette“ se nestane předmětem bádání filmovědců, ale přesto si podle mě nezaslouží takové mračení.

O co jde? Americká mamka ze střední třídy pošle dítě studovat, a než s ez toho vzpamatuje, tak zjistí, že její manžel má milenku. V takto rozstřeleném rozpoložení ji zastihne zpráva, že umřel její dědeček někde v Itálii a chce se po ní, aby přijela. Po očekávatelném „ó to já nemohu takhle narychlo“ se, hnána vztekem na záletníka a motivací od ostré ženy, se kterou chodí cvičit, přece jen na místo vydá. Omylem pozabíjí pár chlápků a zjistí, že její rodina je i rodinou v mafiánském smyslu a že ona tomu cirku má šéfovat – což se, opět po scénkách „ó to já nemohu takhle narychlo“ – i děje.

Jak bystrý čtenář či divák tuší, v nevybouřené klimakterické mamince, která je kariérně přidušována sebevědomějšími kolegy, se skrývá dost schopností, aby se úkolu ujala. Je hodně znát, že režisérka je žena, že herečka si svou roli užila a i její osobní asistentka, kterou krásně ztvárnila italsky drsná Monica Bellucci, takže je to hodně „ženský“ film v dobrém smyslu. V několika rovinách se nám, ať už popisně, nebo náznakem, dostává celkem elegantního sdělení, že ženy dokážou být taky pěkně drsné a podceňovat je vás může stát i život. (Dodávám, že je tu docela dost realisticky vyobrazeno, jak se o takový život dá přijít, ať jde o mafiánské vraždičky, nebo o nějaký omyl paní bossky).

Samozřejmě je to oddechová komedie, takže jsme nuceni akceptovat, že dlouho budované vazby mafiánských klanů a pečlivě hlídaná území se mění podle momentálního nápadu šéfky, bez ohledu na historické vazby z minulosti. Vtipy jsou tak půl napůl, někdy fakt pobaví zlohlášky věčně zpruzelé tety („dej už té zoufalé ženské telefon, ať můžeme vyrazit,“ nabádá synovce před tou zoufalou ženou), někdy je to trochu zbytečně přisprostlé, ale pokud to přejdeme, čeká nás místy skutečně rozkošná podívaná.

Resumé? Parta žen si vysní, že to chlápkům nandá a že si budou dělat, co chtějí (a nechají si u toho drahé kabelky a schopnost sníst udivující množství těstovin, když na to přijde). Své aktivity navíc provádějí v kulisách přiměřeně omšelé Itálie, dobře oblečeny a s chutí – a občas nezištně pomůžou nějaké servírce nebo babičce. Za mě docela fajn oddechovka!


Mafia Mamma

Režie: Catherine Hardwicke
Scénář: J. Michael Feldman, Debbie Jhoon
Kamera: Patrick Murguia
Hudba: Alex Heffes
Hrají: Toni Collette, Monica Bellucci, Alessandro Bressanello, Sophia Nomvete, Alfonso Perugini, Eduardo Scarpetta, Tommy Rodger, Tim Daish a další

Comments

comments

Vyhledat