Manuál pro scenáristy vyšel už i česky

Scenáristova cesta je „klasický“ praktický manuál k vyprávění příběhu pro scenáristy, spisovatele a prostě každého, kdo potřebuje vytvořit soudržný a gradovaný příběh.

V pozadí knihy stojí autorovo přesvědčení, že všechny příběhy sestávají z několika společných strukturálních prvků, které se vyskytují v mýtech, pohádkách, snech a filmech. Vychází z teorií mytologa Josepha Campbella a vlastních dlouholetých zkušeností s hodnocením scénářů a románů pro hollywoodská studia.

Předkládaný vzorec cesty hrdiny poskytuje základní oporu k pochopení struktury dobrého příběhu. Vogler ale zároveň tvůrce vyzývá k poučenému porušování zažitých pravidel, které příběh učiní přitažlivým pro publikum.

Přestože původní cílovou skupinou byli scenáristé a pracovníci filmových studií, kniha si za více než dvacet let existence nachází také čtenáře z řad romanopisců, animátorů, designérů počítačových her, dramatiků, herců, tanečníků, textařů písní, ale i agentů cestovních kanceláří nebo sociálních pracovníků. Dvanáctifázový model cesty našel uplatnění v širokém spektru disciplín, jako jsou marketing a produktový design, v roli návodného systému, který přesně předjímá možné potíže, když se pouštíme do něčeho náročného. Poskytuje lidem jazyk a metafory, které jim pomáhají mít projekty víc pod kontrolou.

 

Christopher Vogler: SCENÁRISTOVA CESTA

Kniha už je dostupná v eshopu.

Comments

comments

Vyhledat