Manželství: Dokument o lásce za časů internetu

Manzelstvi 2 Zdenka&Tabish Photo By Jana Plavec
Manzelstvi 2 Zdenka&Tabish Photo By Jana Plavec

Film české režisérky Kateřiny Hager a pákistánského dokumentaristy Asada Faruqiho představuje dramatický boj za naplnění jednoho výjimečného manželství. Příběh online vztahu Zdenky a Tabiše a prokazování skutečné lásky zachycuje řadu překážek a předsudků na cestě za jejich snem – společnou domácností v Aši. Svérázní protagonisté své životní peripetie i administrativní nástrahy ovšem řeší s odzbrojujícím odhodláním a humorem. Dokument byl letos uveden na prestižním Hot Docs v Torontu. Asociace českých filmových klubů (AČFK) uvede Manželství od 9. září 2021 do tuzemských kin.

 

Vztah Češky Zdenky a Pákistánce Tabiše se zrodil online při hraní počítačové hry „Farmville“. Ti dva spolu nejprve hospodařili na virtuální farmě, jenže vzájemné zalévání cibule a rajčat postupně přerostlo v romanci a nakonec i svatbu. Více než pět let od svatby byli Zdenka a Tabiš nuceni prožívat své manželství téměř výhradně prostřednictvím internetu, neboť Tabišovy žádosti o vízum do České republiky opakovaně narážely na nedůvěru českých úřadů.

 

Dá se vůbec věřit lásce, jež se se zrodila online? Jde si udělat spolehlivý úsudek pouze na základě virtuální komunikace? Je možné, aby se Pákistánec upřímně zamiloval do o třináct let starší Češky na vozíčku? Takové otázky si kladli tvůrci filmu před natáčením. „Případ Zdenky a Tabiše mě fascinoval zejména svou tajemností i mnohovrstevnatostí. Jedná se o silný lidský příběh, zasazený do kontextu dnešní Evropy, která čelí obavám z migrace, terorismu i xenofobie, příběh, jenž skrýval velký potenciál pro zajímavý dokumentární film,” říká režisérka Kateřina Hager. Režiséři se už během prvních natáčecích dní se Zdenkou a Tabišem velmi sblížili a pustili se do dobrodružné spolupráce, která se odehrávala na třech kontinentech a trvala téměř čtyři roky. „Film je pohledem na svět v čase globalizace,” dodává režisér Asad Faruqi.

 

„Denně jsme v médiích i na vlastní kůži konfrontování s nástrahami virtuálního světa, krmeni pro i protiimigrační propagandou a jaksi z principu ostražití vůči happy endům. Všechny tyto prvky obrací film Kateřiny Hager naruby. Předkládá nám příběh, kterému jsme zpočátku snad ani my nemohli uvěřit. A přesto je pravdivý,” říká Iva Hejlíčková za AČFK.

 

Festivalová premiéra filmu proběhla na festivalu Jeden svět, speciální projekce za účasti protagonistů pak na 47. Letní filmové škole Uherské Hradiště. Slavnostní premiéra se uskuteční ve středu 8. září v kinu Aero. S uvedením filmu 9. září do distribuce je spjato turné s režisérkou po vybraných filmových klubech. Kateřina Hager film postupně představí v kinech ve Frýdlantu nad Ostravicí (19. 9.), Opavě (20. 9.), Kopřivnici (21. 9.), Napajedlech (23. 9.), Frýdku-Místku (26. 9.), Uherském Hradišti (27. 9.) a Boskovicích (28. 9.).

 

Ohlasy

„Tahle dvojice je nepřehlédnutelná.” – Zuzana Hronová, Aktuálně

 

„Manželství je dojemným romantickým příběhem o lásce vzdorující času i českým úřadům … Dva lidé z odlišných kultur ve vztahu řeší v zásadě totéž, co kdokoli jiný. Jejich manželství navzdory stereotypním představám veřejnosti o tom, jak se lidé z muslimských zemí chovají ke svým ženám, není ničím exotické.” – Martin Šrajer, A2larm

Základní informace

 

Režie – Kateřina Hager, Asad Faruqi

Scénář – Kateřina Hager

Kamera – Asad Faruqi, Jakub Šimůnek, Aleš Hart, Nadir Uz Zaman Siddiqui, Ondřej Belica

Účinkují: Zdenka Karim, Syed Tabish Karim

 

 

 

Asociace českých filmových filmů uvádí

 

Gogo, Francie, režie Pascal Plisson. V kinech od 2. 9. 2021.

Manželství, Česko, režie Kateřina Hager a Asad Faruqi. V kinech od 9. 9. 2021.

Vítězný film LFŠ uvádí 2020: Malířka a zloděj, Norsko, režie Benjamin Ree. V kinech od 7. 10. 2021.

Sny o toulavých kočkách, Česko, režie David Sís. V kinech od 4. 11. 2021.

Vítězný film LFŠ uvádí 2021: Hranice odvahy, Norsko, režie Johanne Helgelandová. V kinech od ledna 2022.

Belle, Japonsko, režie Hamoru Hosoda. 1. pololetí 2022.

  1. Letní filmová škola Uherské Hradiště. Od 29. 7. 2022.

 

Comments

comments

Vyhledat