Marc Almond zazářil v berlínském kostele

foto JK, omluvte sníženou kvalitu obrazu
foto JK, omluvte sníženou kvalitu obrazu

Passionskirche je nevelký kostel v berlínské čtvrti Kreuzberg. Už mnoho let se tu konají koncerty klasické i jiné hudby (o akce v kostele se star agentura se skvostným názvem Halle-Luja Kulturmanagement GmbH). V polovině května tu vystoupil anglický popový zpěvák Marc Almond, a protože koncert se brzy vyprodal, přibyl ještě jeden. Halle-luja!

Almond paralelně funguje s obnovenou kapelou Soft Cell i sólově. Takže souběžně představoval skladby ze zatím poslední sólové desky i písničky Soft Cell, a to včetně těch z čerstvé desky Happiness Not Included, jejíž hitparádový úspěch udivil i samotné autory.

„Když mám hrát v Berlíně, vždycky chci vystupovat tady. Přemlouvají mě, abych zkusil i něco jiného, ale já chci vždycky do Passionskirche,“ usmíval se spokojený pěvec. Usmíval se ostatně celý večer a osazenstvo kostela (hudební fanoušci mezi 40 a 70 lety, homosexuální párečky i vyžilí hipíci) s ním. Usmíval se dokonce i zvukař, což jsem snad ještě neviděla.

Almond působí, že je zrozen k tomu, aby zpíval, vlnil se a oslavoval život. Jeho svět je plný záře, vůní a radosti a i když mu je 64 let, zve nás na jeho návštěvu pln energie, vtípků a radosti. Je to dekadentní, chytrá hudba pro kohokoli, kdo ocení dospělý pop.

Koncert znamenitě gradoval, od úvodních rozehřívacích čísel jako The Stars We Are a Tears Run Rings přes hity za celou jeho kariéru, novinky (Little Dreamer působila skvěle!!) až po hity zejména z kategorie převzatých písniček: Something’s Gotten Hold of My Heart (původně Gene Pitney) byla opojná, The Days of Pearly Spencer (David McWilliams cover) dokonale roztančená a když Bowieho hit John, I’m Only Dancing přešel v Tainted Love (Gloria Jones), v kostelních lavicích tančili už úplně všichni.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Marc Almond (@marcalmondofficial)

 

Ani to ale nebyl konec: Posledním přídavkem byla skladba T.Rex, kterou Almond živě hrává už dlouho, Children of the Revolution  – dokonale hymnická a zpěvná tečna na rozchodnou do potemnělých ulic Kreuzbergu, kde se i hluboko po desátí sedí venku, srkají asijské polévky a pije cokoli od piva po kombuchu.

Sedm lidí na pódiu odvedlo skvělý výkon – kromě Almonda nešlo o hvězdná jména, ale kapela sestavená z lidí, kteří jinak provozují méně známé hudební projekty, hrála výtečně a posluchačský zážitek byl super, i když nazvučit kostel pro popovou kapelu není úplně snadné. Obrovská výhoda Passionskirche – kromě atmosféry samozřejmě – tkví v tom, že je to komorní prostředí, kde jste od kapely pár metrů a kde se navíc nemačkáte. Pokud máte rádi hudbu, není vám jedno, kde ji posloucháte, a nebaví vás se někde tlačit, užijete si tohle místo skvěle.

Skladby z aktuálního turné jako playlist:

Byl to časoprostor plný ligotavé radosti uprostřed naprosto podivné doby. Život je přece jen prima.

Setlist

The Stars We Are
Tears Run Rings
Black Sunrise
When the Stars Are Gone
Bitter Sweet
Under Your Wing
Dreaming of Sea
Sandboy
Hollywood Forever
Little Dreamer
Black Heart (skladba Marc and the Mambas)
Purple Zone (skladba Soft Cell & Pet Shop Boys)
Light Sleepers (skladba Soft Cell song)
A Lover Spurned
Something’s Gotten Hold of My Heart (Gene Pitney cover)
Bedsitter (skladba Soft Cell)
Chaos
Slow Burn Love
The Days of Pearly Spencer (David McWilliams cover)
Torch (skladba Soft Cell)
Jacky (Jacques Brel cover)
Přídavky
John, I’m Only Dancing (David Bowie cover)
Tainted Love (Gloria Jones)
Say Hello, Wave Goodbye (skladba Soft Cell)
Children of the Revolution (T. Rex cover)

 

Marc Almond

Passionskirche Kreuzberg

Marheinekeplatz 1-2, Berlin, Germany

17.5.22

Comments

comments

Vyhledat