Masker vystavuje ve Ville Pellé obrazy mužů tančících se svými stíny

Člověk zkoušený životem (černá Verze), 2023, 190x140
Člověk zkoušený životem (černá Verze), 2023, 190x140

Jeden z nejúspěšnějších umělců své generace, malíř Jakub Matuška známý jako Masker, představí svou nejnovější tvorbu v pražské Galerii Villa Pellé. Výstava s názvem Koule aneb cestou k propasti mineš deset kamenů bude přístupná veřejnosti od 18. října. Jakub Matuška, finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého a držitel Ceny Národní galerie 333, vyšel z graffiti a street artu a nyní se věnuje převážně malbě a kresbě. „Jeho nové obrazy jsou alegoriemi pocitů člověka a umělce střední generace. Domněle nekonečný večírek mládí skončil a čas se rozkrájel na sled pracovních termínů a rodinných povinností. ‚Koule‘ nových starostí je zkouškou, v níž bychom měli obstát. Ale kdoví, třeba nakonec skončíme pádem do propasti,“ charakterizuje téma výstavy její kurátor Jiří Ptáček. „Naší hlavní dramaturgickou linkou je představování výrazných současných českých umělců střední generace. Jsem ráda, že po Maskerově prezentaci na skupinové výstavě Wall Street, která se u nás konala minulý rok, můžeme nyní aktuální tvorbu tohoto umělce představit i na samostatné výstavě,“ dodává ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová.

Čumilové II, 2023,100×100

Podnětem k novým sériím obrazů a kreseb byla pro Jakuba Matušku alias Maskera jeho vlastní životní situace. Vnitřní komunikaci se sebou samým zobecňuje a svými obrazy v důsledku vypovídá o vztahové a emocionální proměně muže ve fázi transformace jeho společenské role. Pryč jsou časy, kdy muž byl jediným živitelem a veřejným mluvčím rodiny, natož aby se dál mohl cítit shůry povolaným strážcem patriarchálního řádu. Vstupuje na neprobádaná území ohleduplnější ‚nové maskulinity‘ a na této cestě ho čekají překážky, s nimiž si často musí poradit poprvé v životě. Maskerovi muži jsou tak groteskně neduživí, nedobrovolně tančí se svými stíny, modlí se, ale zjevně už ne pouze za sebe,“ říká Jiří Ptáček.Společenské trendy v dnešní době reflektují komplikovanosti společenských rolí současné ženy včetně případného dopadu osobního života na profesní a uměleckou kariéru. Jsem ráda, že Galerie Villa Pellé se dotýká tohoto problému úhlem pohledu té druhé strany. Tedy muže, který má také nárok pochybovat o smysluplnosti životní cesty, kterou si dobrovolně zvolil,“ doplňuje kurátora výstavy Vladana Rýdlová. 

Dvaačtyřicetiletý Jakub Matuška aka Masker se na české výtvarné scéně pohybuje bezmála dvacet let. První výstavu v pražské etc. gallery měl v roce 2005, kdy ještě studoval v ateliéru Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění v Praze. Před absolutoriem v roce 2009 vystavoval také v Trafačce, v Galerii Jelení či v Karlin Studios a vedle závěsných obrazů a kreseb se věnoval i murálům a tvorbě objektů. V následujícího desetiletí se kromě Galerie výtvarného umění v Chebu a Red Gallery v Londýně pravidelně prezentoval v pražské DSC Gallery. Ze spolupráce s Galerií Dukan vyplynuly jeho výstavy v Paříži (2014) a v Lipsku (2017). Na počátku letošního roku uspořádal v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou výstavu Až křídla vlaštovek vyhladí žulový kvádr z povrchu zemského, ke které vyšla i Maskerova průřezová knižní monografie.

Výstava bude přístupná od 18. října 2023 do 7. ledna 2024. Více na www.villapelle.cz

Duch Stín I, 2023, 160×90 (detail)

 

Jakub Matuška aka Masker

Koule aneb cestou k propasti mineš deset kamenů

Galerie Villa Pellé

Otevírací doba: po – zavřeno út – ne 13-18 hodin

Komentovaná prohlídka: 26. 10, 15. 11., 4.1. 2024 od 18 hodin

Tvůrčí dílna pro děti: 29.10, 26.11. a 10.12. od 14:00 do 15:30

Comments

comments

Vyhledat