Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté

Foto Street Art Festiva
Foto Street Art Festiva

Olomouckou street art a graffiti scénu posledních 30 let představí unikátní výstava Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté

Od 8. do 27. srpna 2022 budou mít možnost Olomoučané i návštěvníci moravské metropole navštívit retrospektivní výstavu s názvem Město jako chrám, graffiti jako Písmo svaté. Ta mapuje éru graffiti a street artu posledních 30 let na území Olomoucka a představí tvorbu umělců jako je MuDr.Pudr & Crazy Crime i BFAM crew. Vstup na výstavu je zdarma.

„Název výstavy se může zdát lehce kontroverzní, přesto je nadmíru výstižný. Tím, čím je chrám pro
věřícího, je město pro sprejera a umělce. A ačkoliv jsou chrámy střeženy, nevyhnou se občas znesvěcení, podobně jako ulice či domy,“ uvádí kurátorka výstavy a zároveň organizátorka Street Art Festivalu, Romana Junkerová.

Za vrcholnou éru street artu v Olomouci lze považovat plastové černé kočky, ale výstava připomene i polystyrenové balonky či plakáty George W. Bushe, které byly reakcí na celosvětové dění po 11. září 2001. „Právě zmiňované kočky a balónky byly ve své době populární natolik, že je lidé odlepovali a brali domů,“ dodává s úsměvem Romana Junkerová.

Výstava je jedinečná jak tím, že má návštěvník možnost zhlédnout originály pouličního umění, které se v ulicích Olomouce nacházely (plastové kočky, polystyrenové balonky a staly se fenoménem, o kterém referovala i Česká televize), tak i tím, že se jedná vůbec o první počin zmapovaní graffiti a street artové komunity na území Olomouce.

Výstava nemá za cíl ukázat divákovi, co je líbivé a co nikoliv. Výjimečně nechává nahlédnout pod pokličku do uzavřené subkultury kreativních lidí, kteří veřejný prostor Olomouce obohacovali nenásilnou tvorbou. Graffiti a street art je stejně jako forma umění také společenský fenomén a odraz doby, kdy byl internet v plenkách a teenageři si krátili čas po škole hraním s hakisákem a posloucháním hip hopu. Vliv na rozvoj street artu v Olomouci měla i scéna v Praze, Pasta Oner a časopis Pop Life vydávaný v letech 1994–2001, jehož originální výtisky je možné na výstavě vidět také. Graffiti a street artová scéna se přirozeně prolínala, často ti samí autoři tvořili chvíli graffiti a chvíli street art, nové crew se objevovaly jako houby po dešti. Nejstarší fotografie pochází z roku 1994, nejnovější je z roku 2022. Kromě zániku vojenského areálu na Velkomoravské ulici výstava ukazuje i současnou podobu Olomouce.

Výstava je zdarma. Možné je navštívit i komentované prohlídky města, kde se návštěvníkům ukáže street artová tvorba přímo v ulicích města. Prohlídky proběhnou 18. a 25. srpna a cena je 150 Kč na osobu.

Kurátor výstavy |Romana Junkerová
Umělci | BFAM crew, MuDr.Pudr & Crazy Crime
Kdy | 8. 8.–27. 8. 2022 | Vernisáž: 8. 8. v 18.00h
Komentované prohlídky| 18. a 25. 8 ve 18.00
Více informací na www.streetartfestival.cz

Comments

comments

Vyhledat