Mezinárodní den počítačů

Mezinárodní den počítačů je příležitostí pokochat se tím, co nám přinášejí moderní stroje.

Proč 28. května? V tento den v roce 1936 publikoval věhlasný matematik Alan Mathison Turing článek s názvem „On Computable Numbers, with an Application to the Entscheidungsproblem“ a položil tak základy počítačové vědy. Článek je celý k dispozici online.

Zajímavé je, že původně šlo o nenápadný příspěvek ve vědeckém časopise Proceedings of London Mathematical Society – pro Turinga byla určitá nenápadnost pravidlem a kromě záliby v hraní šachů ani jako dítě nevykazoval nějaké mimořádné projevy inteligence a záliby ve vědě. Neměl ani moc stabilní dětství, protože jeho rodiče se rozhodli nechat ho v Brotánii a odstěhovat se do Indie, takže hp vychovávalo několik příbuzných a chův.

Turing v 16 letech (public domain)

Přes to, že dosáhl vynikajících vědeckých úspěchů a zasloužil se o dešifrování nacistických kódů během 2. světové války, dostalo se mu perzekuce kvůli homosexualitě, byl kvůli ní v 50.letech odsouzen a rehabilitován byl až v roce 2013(!). Zemřel ve 42 letech po snědení otráveného jablka, oficiálně to byla sebevražda.

V roce 2009 byl o jeho životě natočen dokumentární snímek s názvem „Decoding Alan Turing“.

Kromě fascinujcího světa moderní techniky tedy dnes myslíme i na to, čemu všem museli čelit lidi ještě před pár desítkami let.

Comments

comments

Vyhledat