Mezipatra prolamují ledy s tématem 23. ročníku festivalu a novou znělkou

23. ročník Mezipater, který se koná 3. až 10. listopadu v Praze a 11. až 18. listopadu v Brně, chce “Prolomit ledy”. Výběr tématu queer filmového festivalu odkazuje k odvaze, která je potřeba pro vystoupení z komfortní zóny. 14. října od 19:00 proběhne v Kině Petrohradská premiéra nové znělky, kterou režíroval talentovaný Gregor Valentovič.

Queer filmový festival Mezipatra vyhlásil téma 23. ročníku. Hrané filmy a dokumenty zaměřené na LGBTQ+ komunitu se ponesou v duchu tématu “Prolomit ledy”. Dle slov programové koordinátorky Barbory Drtílkové oslavují odvahu, která je nutná pro překonání vlastního stínu: “Kým bychom byli, kdybychom celý život strávili výhradně v bezpečí své komfortní zóny? Ať už jde o nová setkání nebo zkušenosti, překonat bariéru mezi známým a neznámým je vždy zkouškou naší osobnosti – ale také naším vlastním rozhodnutím,” vysvětluje. Prolamovat ledy podle ní znamená postavit se čelem všem našim nejistotám. “Udělat ještě jeden krok, přestože každý kousek těla křičí, že chce utéct. Je to coming out i první rande. A letošní Mezipatra chtějí emancipovat a inspirovat k prolamování ledů kolem sebe,” uzavírá.

Prolomit ledy má i festivalová znělka, kterou letos v Portugalsku natáčel režisér Gregor Valentovič. Ten v minulých letech zabodoval na Mezipatrech se svým krátkým filmem Kid Valentoviče téma inspirovalo k natočení příběhu muže, který opustil svou původní práci a zemi, aby se pokusil zažít pocity, o nichž si myslel, že už na ně nemá právo. “Chtěl jsem říci, že je statečné a obdivuhodné zůstat a bojovat za svá práva v našich zeměpisných šířkách, ale stejně tak je důležité hledat osobní štěstí a mír jinde. Obě možnosti vyžadují prolomení ledů, jen jiným způsobem,” vysvětlujej režisér.

Premiéra znělky proběhne v pátek 14. října v Kině Petrohradská v pražských Vršovicích a vstup na ni je zdarma. Součástí akce bude i představení filmového a doprovodného programu letošního festivalu. Až do začátku festvialu jsou v prodeji také zvýhodněné festivalové permanentky pro vstup na sedm projekcí za cenu pěti.

www.mezipatra.cz

Praha 3.–10. listopadu 2022
Brno 11.–18. listopadu 2022

Comments

comments

Vyhledat