Milan Design Week představí tvorbu Františka Jungvirta

Vázu, zdobenou  smaltem a zlatou malbou, doplnil  František Jungvirt malovanými pouťovými perníky a sladce růžovou pěnou / Photo By Shotby Us
Vázu, zdobenou smaltem a zlatou malbou, doplnil František Jungvirt malovanými pouťovými perníky a sladce růžovou pěnou / Photo By Shotby Us

Designéři z celého světa míří na sever Itálie, kde od 17. do 23. dubna proběhne Milan Design Week. Letos s výraznou českou stopou díky projektu Made by Fire, na němž se podílí Moravská galerie v Brně a pražský mezinárodní festival designu Designblok. Mezi vybranými autory je zastoupena také tvorba sklářského výtvarníka a designéra Františka Jungvirta. Jeho dílo bude na milánském týdnu designu k vidění ještě jednou, a to v rámci expozice Doppia Firma uspořádané institucí Michelangelo Foundation for Creativity and Craftsmanship. Z Milána pak Jungvirt pokračuje do švýcarského Bernu, kde jej na Velvyslanectví České republiky čeká samostatná výstava. 

Nezisková společnost Michelangelo Foundation for Creativity and Craftsmanship podporuje současné tvůrce po celém světě. Jejím posláním je oslavovat řemeslnou výrobu a kreativitu designérů, a zároveň upevňovat vazby mezi oběma těmito světy. Do svých řad oslovuje jak mistry svého řemesla, tak vycházející hvězdy. 

U příležitosti Salone del Mobile 2023, největší akce konané v rámci Milan Design Week, uvádí Michelangelo Foundation sedmý ročník projektu Doppia Firma. Ten zachycuje dialog mezi inovacemi v oblasti designu a tradicí velkých řemeslných mistrů. Tématem letošní edice je hravost, jež v užitém umění často dala vzniknout originálním dílům nespoutaným pravidly a konvencemi. Organizátoři na mezinárodní úrovni prozkoumali řadu produktů vytvořených v tomto duchu. Výsledkem je kurátorský výběr 22 párů tvořených designérem a řemeslníkem, který návrh zhotovil. 

„Je pro mě velkou poctou být jako jediný Čech ve výběru 22 designérů z celého světa, navíc vedle jmen jako Matteo Cibic, Yvone Brunner, Jaime Hayón, Adriana Gomez či Atelier Biagetti. Hra s tvary, barvami i ručně malovanými motivy patří mezi charakteristické znaky mé práce, stejně tak se v ní pravidelně objevuje nadsázka a až jakási dětská naivita. Jsem i proto rád, že na mě padla volba zrovna letos, kdy je tématem hravost,“ uvádí František Jungvirt.

Kurátoři pro expozici Doppia Firma zvolili Jungvirtovu sérii sběratelských unikátů Decal Vases vytvořenou v roce 2018, kterou sklářský designér nadále rozšiřuje. Kolekce zatím 16 ručně zlacených a malovaných váz, z nichž každá je originálem, odkazuje na tradiční porcelánové vzory a vypráví pohádkové příběhy z našeho dětství. Vázy vznikly ručním foukáním skla do dřevěné formy ve sklárně AJETO.

Sklářská minulost, přítomnost i budoucnost

Druhou expozicí v rámci Milan Design Week, na níž bude zastoupena tvorba Františka Jungvirta, je Made by Fire. Společný projekt Moravské galerie v Brně a festivalu Designblok přiveze do Milána bezmála 100 děl od více než 40 autorů. Výběr svým rozsahem představuje jednu z největších výstav českého skla, porcelánu a keramiky v zahraničí za uplynulé roky.

Ambicí projektu je skrze dílo tematizovat aktuální společenské otázky: zachovaní výroby a konkurenceschopnosti, zajištění ekologické udržitelnosti výroby v malých dílnách i velkých komerčních sériích, využití klasických forem a jejich modernizace nebo nasazení nových technologií. Dále si klade otázky o autorství, kvalitě a identitě manifestované skrze díla či experimenty s materiály.

František Jungvirt, váza pro projekt Made by Fire / foto  Shotby Us

František Jungvirt, váza pro projekt Made by Fire / foto Shotby Us

Pro Made by Fire vytvořil František Jungvirt tři volné objekty. Prvním z nich je váza sklárny Moser s rytinou koně, jež vychází z estetiky 18. a 19. století. Sklářský designér vázu cíleně postupuje dalšímu výrobnímu procesu a pomocí nástřiku spreje do ní vnáší časově i koncepčně kontrastní roviny. Nepravidelné stékání nanesené barvy, jež nelze zcela předvídat, se může vůči historizujícímu dekoru jevit jako obrazoborecké. Rytina na váze však díky barvám ožívá a stává se nejen řemeslnou, ale i uměleckou hodnotou. 

Druhou vázu, zdobenou smaltem a zlatou malbou, Jungvirt doplnil malovanými pouťovými perníky a sladce růžovou pěnou. „I na první pohled kýčovité věci, které nás nutí je v ten moment odsoudit, v sobě mohou mít ukrytou obrovskou hodnotu řemeslné práce a lokální tradice. Takto vnímám právě vázy Egermann zdobené vysokým smaltem, pouťové perníky a další podobné ‚lidové‘ předměty,“ vysvětluje svůj záměr František Jungvirt.

Třetí váza, Bohemia Crystal s tradičním broušeným dekorem, je příznačnou ukázkou českého sklářství minulého století. Kdysi naleštěné skvosty dnes pomalu pokrývá prach a z chlouby našich předků se stává nostalgický symbol, ač ukazující obrovskou řemeslnou zručnost našich mistrů sklářů. Vázu František Jungvirt zasadil do skleněného akvária spolu s látkou borax, jejíž krystaly v průběhu času budou přirozeně růst.

František Jungvirt, váza pro projekt Made by Fire / foto Shotby Us

Z Milána do Bernu

Nedlouho po skončení Milan Design Weeku čeká Františka Jungvirta další zahraniční výstava, tentokrát na Velvyslanectví České republiky ve švýcarském Bernu. Sólová výstava František Jungvirt: Tradice a moderna odkazuje svým názvem k designérově tvorbě, jež v sobě zahrnuje oba tyto prvky. Jeho práce odráží hluboké porozumění staleté české sklářské tradici a odbornou znalost řemesla. Zároveň neustále zkoumá nové technologie a trendy, aby svým výtvorům dodal moderní výraz a proměnil klasické předměty v současná umělecká díla. Exponáty představující průřez Jungvirtovou designovou i uměleckou tvorbou budou na velvyslanectví vystavené od 2. května.

Comments

comments

Vyhledat