MILENA DOPITOVÁ zahajuje výstavu Zakázané uvolnění ve FN Motol

Milena Dopitová: Zakázané uvolnění
Milena Dopitová: Zakázané uvolnění
CAPACITAS STATUA POLICLINICA

Čtyři dny a Fakultní nemocnice Motol si Vás dovolují pozvat
na vernisáž výstavy
MILENA DOPITOVÁ: Zakázané uvolnění,

která proběhne v úterý 22. 6. od 11 hodin.

Místo konání:
Fakultní nemocnice v Motole, V Úvalu 84, Praha 5

(před budovou ředitelství naproti vstupu do metra)
Zobrazit na mapě ›

www.fnmotol.czwww.ctyridny.cz

 

Milena Dopitová: Zakázané uvolnění

Instalace Zakázané uvolnění 2021 reaguje na situaci, ve které se nacházíme již více než rok, na dobu nouzového stavu souvisejícího s pandemií COVIDU–19. Žijeme jinak, podle daných omezení, zákazů a pravidel, která mají chránit naše zdraví. Tento stav je jako zlý sen, z něhož se zatím nemůžeme probudit zpět do aktivně prožívaných dnů a vyjít třeba volně mezi lidi, do divadla, restaurace nebo bez obav navštívit své známé.

Projekt Zakázané uvolnění tvoří několik objektů instalovaných do kruhu. Každý z objektů je sestaven ze dvou fotbalových branek otočených čelem k sobě tak, aby mezi nimi vznikl samostatný uzavřený prostor.
Celek odkazuje k architektuře místa, města, území a připomíná jakousi hradbu, za kterou nejde vstoupit, ani ji obejít. Není jisté, zda má tato sestava obranný či útočný charakter, nebo jen čeká v režimu připravenosti k aktivaci své původní funkce a významu.

 

Milena Dopitová (*1963, Šternberk)

Milena Dopitová ve své tvorbě zpracovává témata týkající se sociální identity. Zabývá se obecnými fenomény, se kterými se potkává každý z nás, ale které jsou často společensky tabuizované. Dospívání, stárnutí, smrt, nejistota, krutost nebo násilí prezentuje s osobním vkladem, ale zároveň nám je dovoluje pozorovat začleněné do širokých sociálních a společenských vztahů. Přestože poselství se týká nás všech, mají východiska tvorby velice osobní až intimní kořeny. Jde často o velmi autentické zážitky, které prožila třeba ve vlastní rodině.

Dopitová absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Milana Knížáka (1986 – 1994), její díla byla prezentována na výstavách v České republice i v zahraničí. Zmínit můžeme například Galerii hlavního města Prahy, Moravskou galerii v Brně, Brooklyn Museum (New York), Akademii der Künste (Berlín), galerii Display (Praha), The Whitechapel Art Gallery (Londýn), Polansky Gallery (Praha), Museum of Contemporary Art (Helsinki), Artists Space (New York), Aperto, XLV. Venice Biennial (Benátky), a další. Kromě dalších ocenění získala Dopitová za své dílo v roce 2011 cenu Michala Ranného.

CAPACITAS STATUA POLICLINICA: Sochařské projekty pro veřejný prostor FN Motol

Pro vystavování umění je Fakultní nemocnice v Motole jedno z nejzají-mavějších veřejných prostranství, které hlavní město má. Jde vlastně o jakési město ve městě s vlastní infrastrukturou, každý den zde projde přibližně 10.000 návštěvníků. Jedná se o různorodé cílové skupiny, které však spojuje poměrně traumatický zážitek – důvod jejich návštěvy se pojí s nějakou starostí, obavou či náročným psychickým vypětím. Právě při častém pobytu na tomto místě jsme si uvědomili, jak je toto místo zajímavé – jednak pro sociální pestrost návštěvníků, tedy velice rozdílná a intenzivní interakce na vystavovaná díla, ale také pro možnost nabídnout kontemplaci, jiný zážitek, impuls k jiným myšlenkám a možná i v jistém slova smyslu také úlevu.

Comments

comments

Vyhledat