Mistři klasické hudby: Georg Friedrich Händel

 [Public domain], via Wikimedia Commons
[Public domain], via Wikimedia Commons

Kdo byli největší mistři klasiky? Jak žili, s čím bojovali? Jak souvisela hudební tvorba a historické milníky? Přečtěte si každý týden o jednom ze slavných skladatelů od renesance po 20. století. Díky spolupráci s nakladatelstvím Muzikus se celý následující rok (a ještě kousek navíc) můžete těšit na sérii profilů těch nejzásadnějších mistrů klasické hudby.

Jedenašedesátiletý lazebník a chirurg z německého Halle nad Sálou Georg Händel se roku 1683 podruhé oženil. Jeho chotí se stala dvaatřicetiletá Dorothea Taustová, jejíž otec, luteránský kazatel, snoubence oddal. Život jejich prvního dítěte zhasl ještě při porodu, avšak o rok později, 3. února roku 1685 přišel na svět druhý syn, pokřtěný jako Georg Friedrich. O půldruhého měsíce později se v Eisenachu narodil Johann Sebastian Bach…

 

Na rozdíl od Bachovy muzikantské rodiny neměl ani jeden z Händelových rodičů pro hudbu pochopení. Nenašli byste sebemenší hudební tradici, ani kdybyste pátrali mnoho generací před velkým skladatelem. Zato je zde patrná vzdálená spojitost s českými zeměmi – otcův rod pocházel ze Slezska a matčin dokonce z Čech.

Georg Friedrich Händel, Autograph Page from Tolomeo

Georg Händel působil jako ranhojič ve službách saského vévody Augusta, který měl v Halle od roku 1656 svou rezidenci. Po jeho smrti se syn Johann Adolf I. sice přestěhoval do Weißenfelsu, protože město připadlo již dřívějšími dohodami Braniborsku, služeb otcova lékaře však využíval nadále. Händel za vévodou dojížděl a občas brával syna s sebou. Uměnímilovný vévoda údajně odhalil nadání osmiletého Georga Friedricha, když jej slyšel hrát na varhany ve dvorní kapli. Povolal k sobě ihned chlapcova otce, aby ho přesvědčil o nutnosti rozvíjení nevšedního talentu malého hudebníka. Přestože Georg Händel ve svých představách pomýšlel spíše na synovu právnickou kariéru, vzal si slova svého chlebodárce k srdci.

Více si přečtěte na stránce nakladatelství Muzikus

Comments

comments

Vyhledat