Módní kolekce Alexandry Gnidiakové vzdává poctu tajemné Hraběnce

Alexandra Gnidiaková: Srdíčko
Alexandra Gnidiaková: Srdíčko

Pamětníci si možná ještě vzpomenou na výraznou ženskou postavu, kterou mohli potkat na sklonku minulého století  v centru Prahy – Hraběnku.  Starší dáma s extravagantně nalíčeným obličejem, umělými řasami a dlouhými nehty, odvážnými šaty a výraznými šperky. Tahle až mýtická postava předrevoluční Prahy, o které se říkalo, že je bohatou bývalou majitelkou noční vinárny Narcis nebo naopak vysloužilou barovou tanečnicí, se občanským jménem jmenovala Žofie Bartáková a dokonce se stala hrdinkou jednoho z raných filmů Filipa Renče (Srdíčko, 1988).

Právě Hraběnka se stala inspirací pro kolekci Srdíčko mladé módní návrhářky a studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Alexandry Gnidiakové, se kterou se účastní soutěže Diploma Selection v rámci letošního ročníku Designbloku.

Autorka o kolekci říká: „Hlavnou hrdinkou kolekcie sa stala Žofia Bartáková prezývaná Hraběnka. Hraběnka bola pozoruhodná osobnosť, opradená mnohými poverami, ktorú bolo možné najmä po zotmení ešte do deväťdesiatych rokov stretnúť v uliciach nočnej Prahy. Práca sa zároveň zaoberá otázkou rozdielu medzi odevom a kostýmom a jej relevantnosťou v dnešnej dobe. Kladiem si otázku, nosí odev osobnosť a kostým vytvorená persona?“

 

Kolekci Srdíčko Alexandry Gnidiakové můžete vidět na vlastní oči během módní přehlídky finalistů Diploma Selection 2023 v sobotu 7. 10. v 16:00 hodin v Malé dvoraně Veletržního paláce (Dukelských hrdinů 47, Praha 7).

Foto (c) Alexandra Gnidiaková, Designblok

Prohlédněte si také další finalisty soutěže Diploma Selection v oboru módní tvorby:

 

Comments

comments

Vyhledat