Organizace MOMENT startuje projekt Ze skříně do skříně

pixabay.com
pixabay.com

Crowfundingová kampaň má získat finanční prostředky pro rozjezd projektu, který pracuje s nevyužitým oblečením.

Celorepubliková síť second handů Moment, fungujících s posláním finanční podpory partnerských neziskových organizací, startuje kampaň na podporu nového projektu. Ten má za cíl rozšířit okruh dárců oblečení pro charity shops Moment a tím ještě výrazněji podpořit opětovné využití materiálu a eliminovat jeho proměnu v nerecyklovatelný odpad.

Crowfundingová kampaň má získat finanční prostředky pro instalaci sbírkových skříní, v podobě uzamčených repasovaných starých skříní s vhozem pro pytle s darovaným oblečením, do obchodních center. A také k rozšíření informací o environmentálních dopadech textilní nadprodukce a textilním odpadu.

První skříně již stojí v OC Nová Karolína v Ostravě a v některých hotelech sítě Accor v Ostravě a v Praze.

Link na kampaň: https://www.darujspravne.cz/sbirka/ze-skrine-do-skrine

„Podle  průzkumu společnosti Oxfam a Marks & Spencer obsahuje průměrný šatník 152 kusů oděvů. 11 z nich nám na ramínku visí ještě s visačkou a nikdy jsme je neoblékli. 16 z nich jsme měli na sobě jen jednou a 57 kousků leží ladem. Právě s těmito kusy pracujeme, vracíme je do oběhu ještě ve chvíli, kdy je lze využít. Nestávají se tak odpadem, ale proměňují se ve dvojí pozitivum – doplní šatník za dobrou cenu,  neskončí tak ve spalovně a zároveň výtěžek z jejich prodeje podpoří lokální sociální či enviromentální neziskovky. V loňském roce se nám tak podařilo vrátit do oběhu na 300 600 ks oblečení,“ říká Markéta Soukupová, ředitelka charitativních obchodů Moment.

“Z celkového množství textilního odpadu, který globálně vzniká, je pouze 20 % recyklováno nebo znovupoužito, 80 % končí jako příměs komunálního odpadu a je tak spalováno nebo skládkováno. Dát spotřebiteli další možnost, v rámci které se může svého donošeného oblečení zbavit je skvělý způsob, jak se pokusit toto vysoké číslo snížit. Oděv totiž lze až ze 100 % znovuvyužít a do popelnice prostě nepatří, “ doplňuje Veronika Blabla Hubková, autorka knihy Příběh skříně.

Zdroj čísla: Organizace REdress, Hongkong.

moment-ops.cz

Comments

comments

Vyhledat