Může být každý hrdinou? Odpoví další ročník akce Den hrdinů Na Výstavišti již tuto sobotu! 

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů Na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému, a to již tuto sobotu 23.9. od 11.00 do 17.00 hodin. Nadcházející ročník přinese také symbolickou oslavu 30 let samostatné České republiky a s tím související výročí záchranných složek jako Armáda ČR. Kulaté výročí si však připomene také Hasičský záchranný sbor Hlavního města Prahy, a to úctyhodných 170 let od založení. Stejně jako předešlé roky i letos je akce rozšířena o Týden hrdinů pro školáky s tím, že letos poprvé proběhne výuka nejen dětí prvního a druhé stupně ZŠ, ale také středoškoláků, pro které IZS ve spolupráci s programovým oddělením Výstaviště Praha připravily školení s názvem Hrdina na střední. Hlavní slovo bude mít v tomto případě školení bezpečného chování na internetu a toto téma se objeví i na samotném Dni hrdinů s cílem oslovit širokou veřejnost. Program tedy proběhne nejen klasicky na Bruselské cestě a přilehlých parkových cestách, ale také v Křižíkově pavilonu C. Další zásadní novinkou pro letošek je pak propojení s paralelně probíhající ikonickou sportovně charitativní akcí Nadace Terezy Maxové dětem – Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem, který uvítá své příznivce v open-air části u griloviště v těsné blízkosti Stromovky.  

Buď i ty sám hrdinou

Přes 100 vozidel a další těžké techniky, XXIX. ročník memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, výstava u příležitosti 170 let HZS, Pas malého hrdiny s šifrovací hrou na pěti stanovištích, soutěžní družstva z řad profesionálních i podnikových hasičů z celé ČR, mimo jiné speciální vůz pražské Zdravotnické záchranné služby Golem, Fénix i terénní čtyřkolka Polaris a nově také pás edukačních přednášek v Křižíkově pavilonu C, kde bude jedním z hlavních témat bezpečnost na internetu pro širokou veřejnost, kyber testy, závislosti nebo tematická přednáška ČSOB. Blok Týdne hrdinů – Hrdina na střední tak přejde pro širokou veřejnost také na Den hrdinů. 

„Pro Výstaviště je prestiž hostit tak významnou událost. Bez práce složek IZS by žádná metropole nemohla fungovat. Je důležité, aby se s nimi mohli občané seznamovat i jindy než při krizových situacích. Areál Výstaviště dokáže nabídnout vhodné prostory pro školení žáků a studentů i pro ukázky těžké techniky a letos nově dokonce i pro charitativní běh. To vše spolu se zázemím pro návštěvníky. Jen loni jich na Výstaviště za různými kulturními a společenskými akcemi přišlo na dva miliony,” říká pražský radní pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský.

Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem 

Letošní ročník Dne hrdinů přinese zásadní novinku, a to paralelní akci Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem, na kterou zve ředitelka Nadace Terezy Maxové dětem Terezie Sverdlinová: „Přijďte s námi slavnostně zakončit desetidenní sportovně-charitativní happening Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem, kde hrdinou může být opravdu každý. Od čtvrtka 14. 9. bylo možné díky online řešení chodit či běhat, kdekoli a kdykoli, a tímto způsobem sbírat kilometry na dobrou věc. Velké finále proběhne 23. září na Výstavišti, kde se naše patronka, Tereza Maxová, slavnostně převezme šek na celkový výtěžek akce. Připravili jsme pro vás v blízkosti griloviště TERIBEAR zónu s programem, tak jste co nejsrdečněji zváni.  Kdy jindy být hrdinou než na Dni Hrdinů s TERIBEARem.“ V jeden den se tak mohou návštěvníci nejen seznámit s prací IZS, ale také běhat a chodit pro dobrou věc. 

Záchranná brigáda kynologů Praha 

Záchranná brigáda kynologů Praha (ZBKP) je součástí Svazu záchranných brigád kynologů (SZBK), jedné z největších a nejstarších kynologických záchranářských organizací na světě. ZBKP je organizací registrovanou Ministerstvem vnitra ČR a je začleněna do integrovaného záchranného systému ČR. Pro záchranářskou činnost jsou průběžně vybíráni nejlepší psi a psovodi ZBKP, kteří jsou na základě kvalifikačních požadavků zařazováni do pohotovostní jednotky a právě tito nejlepší z nejlepších předvedou své dovednosti na Dni hrdinů. 

BESIP

Jako již tradičně ani v letošním roce nebude chybět BESIP, hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu v ČR, který v rámci svého programu představí třeba „nultou hodinu autoškoly“, během Týdne hrdinů zajistí edukaci mladých lidí, kteří se chystají na řidičské zkoušky, studenty seznámí s podněty pro správný výběr autoškoly, s legislativními novinkami v bodovacím systému řidičů, podmínkami řízení pod dohledem mentora od 17 let, tzv. řidičák na zkoušku, a spoustou dalších praktických novinek nejen pro začínající řidiče. Návštěvníci uvidí také 13 cest – stream edukačního video pro mladé řidiče. 

XXIX. Memoriál JUDr. Františka Kohouta a 170 let HZS

V rámci oslav 170 let od založení HZS bude k vidění putovní tematická výstava, která připomene milníky a činnost organizace. Chybět ale nebude ani tradiční Memoriál JUDr. Františka Kohouta, kdy se z celé České republiky utkají profesionální týmy ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. „Den hrdinů je pro pražské hasiče svátek, protože se můžeme setkat s Pražany a našimi kolegy z IZS v rámci dnes již tradiční akce a oslavit naši společnou práci pro hlavní město. Letos návštěvníkům ukážeme, jak je náročné vyproštění osob z havarovaných vozidel v rámci soutěže, která bude probíhat po celý den. Do Prahy přijedou ty nejlepší týmy hasičů z celého Česka, určitě je tedy na co se těšit,“ doplňuje Martin Kavka, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

30 let Armády ČR

Armáda ČR je nedílnou součástí záchranných a bezpečnostních složek a letos slaví 30 let od svého vzniku v rámci samostatné České republiky. Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany si v rámci vzdělávacího projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) připravili pro děti i dospělé vědomostní soutěže o hodnotné ceny, díky kterým se návštěvníci dozví důležité informace o obraně státu, krizových stavech či mezinárodních organizacích. 

Zúčastněné složky

 • Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
 • Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy
 • Městská policie hl. m. Prahy
 • Policie ČR
 • Armáda ČR
 • Krajské vojenské velitelství hl. m. Prahy
 • Hasičský záchranný sbor Letiště Praha
 • Hasičský záchranný sbor Dopravního podniku hl. m. Prahy
 • Správa služeb hl. m. Prahy
 • Záchranná brigáda kynologů Praha
 • Vězeňská služba ČR
 • Hlavní báňská záchranná stanice Praha
 • Vodní záchranná služba ČČK
 • Celní úřad pro hlavní město Prahu
 • Dopravní podnik hl. m. Prahy
 • Český červený kříž
 • Odbor bezpečnosti hl. m. Prahy
 • Sbor dobrovolných hasičů
 • Krajské vojenské velitelství hl. m. Prahy

Speciální ukázky techniky

 • Vrtulník PČR
 • Letištní speciál Panter
 • Záchranářský speciál GOLEM
 • Armádní Pandur
 • Mobilní siréna
 • Americká požární technika – dva plně funkční vozy, které pocházejí přímo z USA

 

Comments

comments

Vyhledat