Myslíme na film! FILMOVKAfest Písek 2018

foto: filmfestpisek.cz
foto: filmfestpisek.cz

Zajímalo vás někdy, jak asi vypadala díla renomovaných filmových režisérů v dobách, kdy ještě courali po chodbách filmových akademií jakožto mladí a naivní studenti horlivě toužící po úspěchu? Jestliže ano, pak přijeďte v pátek 9. listopadu 2018 do Písku. Studenti tamních filmových škol si pro vás totiž připravili festival – FILMOVKAfest.

Jednodenní soutěžní přehlídka snímků studentů Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku a Soukromé vyšší odborné školy filmové se uskuteční v píseckém kině Portyč. Jejím ústředním sloganem je prosté, avšak trefné: „Myslíme na film!“ V hlavním programu nechybí počiny animované, dokumentární ani hrané.

FILMOVKAfest Písek navazuje na tradici Mezinárodního filmového festivalu studentských filmů v Písku. Letos se však v soutěži, jež je rozdělena do kategorií jako nejlepší kamera, střih, výtvarné pojetí, zvuk, scénář či režie, utkají pouze studenti FAMO v Písku a SVOŠF Písek. Nejprestižnějším oceněním je pak to za nejlepší film; laureát GRAND PRIX získá od města Písku 50 000 Kč na svou další tvorbu. O kvalitě nominovaných snímků rozhodne odborná porota složená z profesionálů, jimiž jsou kupříkladu herec a scenárista Jiří Mádl nebo absolvent FAMO v Písku, režisér Jiří Sádek – autor zfilmované Polednice z roku 2016. Nechybí však ani zkušení zástupci za animaci, střih či zvuk.

Doprovodný program pak nabízí snímky studentů z Velké Británie, Finska, Polska a Slovenska. Pro milovníky zvukových atmosfér a ruchů je na páteční dopoledne v budovách píseckých filmových škol připravena beseda se zvukovým mistrem, doc. Karlem Jarošem, který se podílel na divácky oblíbených filmech jako Pelíšky nebo Musíme si pomáhat.

Na slavnostním zakončení festivalu pak proběhne premiéra dokumentu Tři grácie Juraje Jakubiska, jejž natočil Patrik Ulrich. A možná dorazí i sám legendární režisér Juraj Jakubisko. My, studenti píseckých filmových škol, myslíme na film. A co vy, chcete jednou zase třeba litovat, že jste neviděli ty renomované tvůrce v plenkách?

Comments

comments

Vyhledat