Na Besedu do Tasova přijedou britští International Teachers of Pop

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Dva vyprodané ročníky a nadšené ohlasy napříč hudební scénou pořadatele Besedy u Bigbítu přesvědčil o životaschopnosti nekompromisní koncepce festivalu, který sází na kvalitu, aktuální jména z obou zemí bývalé federace a nejen optikou slováckého venkova překvapivé zahraniční headlinery. Mezi první dvacítkou ohlášených jmen najdete britskou vycházející synthpopovou hvězdu International Teachers of Pop a australskou bluesovou smršť The Kill Devil Hills. Kritikou oceněné desky do Tasova přivezou Floex & Tom Hodge a Čáry života, chybět nebude Khoiba, Katarzia s Pjonim ani Manon Meurt. Po letech na festivalu s novým materiálem vystoupí rovněž minus123minut nebo WWW Neurobeat. Sedmadvacátý ročník hudebního dobrodružství proběhne 2. a 3. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou.

Britští International Teachers of Pop vznikli sice teprve před rokem, za relativně krátkou dobu si ale díky své chytlavé hudbě podmanili mnoho koutů hudebního světa. Kdo by čekal, že právě kapela pocházející z šedivého industriálního Sheffieldu bude ostatní vyučovat z toho, jak napsat chytlavý popový hit. „International Teachers of Pop v Čechách skoro nikdo nezná, svůj debut vydali minulý měsíc. Na první dobrou zní jako parádní taneční pop, tahle kapela ale klame tělem. Na vidle tradicionalistů si tak po loňském angažmá Zoly Jesus s radostí nabíháme znovu. Tahle kapela je prostě skvělá a vystoupí u nás v české premiéře,“ říká ředitel festivalu a zároveň jeden z dramaturgů Pavel Uretšlégr, který si považuje také účasti The Kill Devil Hills. V jejich podání se návštěvníci BESEDY můžou těšit na drsnou a  živelnou směsku country, blues a garážového rocku. Kapela ze západního pobřeží Austrálie vznikla v roce 2003 a od té doby vydala čtyři desky. Třetí v první vlně ohlášenou zahraniční kapelou působící mimo území bývalého Československa je maďarský producent a multiinstrumentalista Gábor Tokár vystupující pod jménem Ficture, který ve své elektronické hudbě tvořené pomocí analogových synťáků nechává velký prostor pro oblíbenou formu field recordings.

Zavedenější jména aktuální české a slovenské scény na festivalu zastoupí producent Tomáš Dvořák alias Floex, který s britským hudebníkem a skladatelem Tomem Hodgem představí Anděl oceněnou desku A Portrait of John Doe, a Čáry života Jana Boroše, jenž za album Stínítko obdržel cenu Apollo. Nominováni v různých cenách byly i počiny dalších umělců v programu, WWW Neurobeat, Manon Meurt nebo společné album Katarzie a producenta Pjonino Antigona. Elektronickou tvorbu na BESEDĚ s novou nahrávkou zastoupí obnovená Khoiba, Subject Lost, Himalayan Dalai Lama nebo další projekt Jonatána (Pjoniho) Pastirčáka Isama Zing. Po šesti letech se do Tasova vrátí Boris Carloff a po deseti letech zde zahrají také minus123minut, kteří svůj živelný set čerpající z jazzu, funky a blues opřou o právě dokončovanou novou desku.

Žánrový rozptyl festivalu potvrzují i další z ohlášených kapel, Five Second To Leave odkazující k post rocku i newyorským kapelám jako Swans nebo Cop Shoot Cop. Svůj typický humor s projektem Muzikant Králíček přiveze Petr Marek. A festivalové menu nabídne i řadu nových jmen. „Rádi objevujeme mladé umělce, ve kterých vidíme potenciál. Mezi zásadní položky našeho programu tak patří také domácí kapely jako Bert & Friends, Lebanon nebo slovenští Luvver,“ doplňuje za pořadatele dramaturgyně festivalu Kač Fišer s tím, že BESEDA znovu spolupracuje také s pořadem Startér Radia Wave.

Neméně důležité jsou také další programové bloky BESEDY, jedenáctý ročník Soutěže písničkářů a tzv. Apollónova návštěva. „Reagujeme na aktuální vývoj společnosti a program se tomu snažíme přizpůsobit. O potřebě a přínosech digitálního detoxu povypráví Karolína Presová, na nebezpečí dezinformací a manipulací upozorní autor Nejlepší knihy o fake news Miloš Gregor, poetické naopak bude vystoupení básníka Petra Hrušky,“ říká kurátorka Apollónovy návštěvy Olga Petrová. Soutěž písničkářů proběhne opět během sobotního dopoledne. „Prozradit už teď můžu, že se k nám chystá např. Will Eifell nebo Jiří Hilčer s novým projektem Jerky,“ uzavírá organizátor soutěže Petr „Pecan“ Podrazil.

V celkovém programu 27. BESEDY se 2. a 3. srpna 2019 v Tasově u Veselí nad Moravou na třech scénách představí více než čtyřicet vystupujících. Akce probíhá pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka. Neslevit z dlouhodobě progresivní dramaturgické linie festivalu, zaměřující se na aktuálně nejzajímavější projekty z domácího hudebního a umělecké spektra, je možné také díky finanční podpoře Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

Comments

comments

Vyhledat