Na Chesilské pláži. Saoirse Ronanová září ve filmové adaptaci bestselleru Iana McEwana

Ve čtvrtek 18. října vstupuje do českých kin film Na Chesilské pláži se Saoirse Ronanovou (Lady Bird, Pokání) či Emily Watsonovou (Prolomit vlny) v hlavních rolích. Bolestná romance o nenaplněné lásce je adaptací stejnojmenné knihy britského spisovatele Iana McEwana (Pokání), který je také autorem scénáře. Film uvádí do kin Asociace českých filmových klubů.

 

Příběh se odehrává v Anglii roku 1962, těsně před vypuknutím sexuální revoluce. Hlavní hrdiny poprvé potkáváme během jejich svatebního dne, ve staromódním hotýlku blízko Chesilské pláže. S ubíhajícím časem, který dvojici přibližuje jejich prvnímu manželskému sexu, se však stupňuje napětí, které vyvrcholí hádkou a zásadním rozhovorem, po kterém už nic nebude jako dřív.

 

Na Chesilské pláži je filmovým debutem režiséra Dominica Cooka: „Doposud jsem pracoval na divadle a v televizi, ale vždy jsem miloval film. Jediné, na co jsem čekal, bylo nalezení vhodného scénáře. A tento scénář na mě doslova vyskočil a ohromil mě především svou kvalitou, tím, jak skvěle byl napsaný. (…) Nadchla mě míra soucitu s hlavními postavami. To, že se oba hrdinové spolu snaží propojit ve světě, který jim nedává žádný návod, jak to udělat.“

 

Ian McEwan již napsal několik scénářů, např. k filmu Dobrý synek s Macaulayem Culkinem. Pro velké plátno či televizi bylo zfilmováno osm jeho románů, některé přepsal do scénáře sám (Nevinný, Na Chesilské pláži, nejnověji The Children Act s Emmou Thompsonovou), další knihy převedli do filmových scénářů jiní autoři (např. Betonová zahrada, Pokání).

 

„Film je pevně zasazen do doby, ve které se odehrává, a i když jsou hrdinové naprosto zásadně ovlivněni tímto podivným rokem v britské historii 20. století, jejich příběh je univerzální a týká se mnoha párů v dějinách lidstva. Je to příběh lásky i ne-lásky, touhy milovat i  nemožnosti milovat, setrvání i  úniku. Přejeme si, aby „Chesilská pláž“ byla filmem pro široké divácké spektrum, od Prahy po ty nejmenší kina a  filmové kluby. Má k  tomu totiž všechny předpoklady, protože alespoň jednou jsme v životě milovali všichni…,“ řekl k nové akvizici Asociace českých filmových klubů hlavní dramaturg Jan Jílek.

 

U příležitosti premiéry filmu vydává nakladatelství Odeon reedici knihy Na Chesilské pláži, která u nás poprvé vyšla v roce 2007.

 

Ohlasy z médií

 

Život tomuto dokonale srdcervoucímu příběhu vdechl bezchybný scénář, režie i herecké výkony. (Los Angeles Times)

 

Howle a Ronanová společně vytvářejí poměrně přesný návod, jak zbourat představy o romantickém vztahu spojením společenských konvencí a základních lidských obav. (TIME Magazine)

 

Je to dobrý film. Kniha je ještě lepší – téměř dokonalá – ale jelikož obě formy kladou důraz na toleranci lidské omylnosti, není třeba hledat mezi nimi rozdíly. (New York Times)

 

Oba hlavní herci jsou skvělí… Přesto nejimpozantnější výkon podává režisér Dominic Cooke, který natočil suverénní, posmutnělý debut. (Globe and Mail)

 

Nepustí diváka z noblesního sevření od začátku až téměř do konce. (Hollywood Reporter)

 

Je to lyrický a zároveň bouřlivý film – film o potlačované vášni, vtipný, jemný i srdcervoucí. (Variety)

 

http://www.acfk.cz/filmy/na-chesilske-plazi/

www.acfk.cz

www.facebook.com/filmovekluby

 

www.projekt100.cz

www.acfk.cz

www.lfs.cz

 

Comments

comments

Vyhledat