Na co do kina: Westwood

„Dáma jí na veřejnosti banán pouze lžičkou,“ říká se. No, tak punková královna pózuje s tímto ovocem rovnou na plakátu svého biografického filmu přesně tak, jak se to „nemá“.

Anglická módní návrhářka porušuje všecko, co se porušovat dá, a to s takovým talentem, že výsledek je sice šokující, ale chic. Obdivuju, že našla způsob, jak se držet svých zásad i ve věku, kdy člověk přirozeně začíná být konzervativní a „nemá zapotřebí“ dělat neplechu: je jí 77, stejně jako třeba Johnu Caleovi nebo Bobu Dylanovi, a stejně jako oni je pořád docela hustá.

Film, který přichází brzy i do českých kin, není žádným oslavným usměvavým dílkem. Od začátku do konce s jeho protagonisty pociťujeme i spoustu negativních emocí. Je tu k vidění spousta nedůvěry, rozmíšek a pochybností. Což cením. Důležitým momentem také je, že veliký růst a expanze se neoslavují, naopak, Vivienne Westwood jim chce zabránit, přičemž hořce zjišťuje, že to není nijak snadné.

Pokud vás zajímá ne nutně móda, ale vůbec kultura, showbyznys a podobné věci, pojďte si do kina udělat obrázek sami. Není to radostné ani oddechové-což v tom všem falešném pozlátku, které současný svět sype na showbiz, osvěží (- a taky znepokojí).

 

Původní název Westwood: Punk, Icon, Activist

Režie Lorna Tucker

Rok 2018

Stopáž 83 min.

Země Velká Británie

Jazyk anglicky s českými titulky

Přístupnost 12+

Premiéra  28. 3. 2019

Distribuce Artcam
https://www.viviennewestwoodmovie.com/about

Comments

comments

Vyhledat