Na Letné bude neonová verni

Přátelé, kamarádi, s ohledem na současné restrikce musíme dnešní vernisáž přesunout na 24/9 .. těšíme se na vás 🖤

Neonové kresby „Letná – Tokio“ – Marek Číhal
Celá výstava malba, kresba a neony se finálně propojí s pražskou Letnou a veřejným prostorem od 24/9, kdy dojde k odhalení právě pro Číhala typických neonových kreseb při druhé vernisáži spojené i se setkáním s autorem.

Ve Street Art Bistru probíhá výstava nejnovější malby a kresby z cyklu Půlnoční samuraj. Tento soubor vychází ze současných celosvětových omezení – samuraj v jeho pojetí je lyrické odlehčení současné společenské situace.

Název “Letná – Tokio” vychází ze zatím nerealizované, a na příští rok doložené původní výstavy, která měla být letos instalována v Japonsku. Číhal byl osloven českým olympijským výborem pro realizaci neonové instalace v Českém domě v Tokiu u příležitosti letní Olympiády 2020.

Marek Číhal (* 1986) svým malířský rukopisem spojuje přímočarost s jinotaji, blízkost a dálku, hranice a jejich překračování. Jeho malby jsou synonymem propojení kresby a malby v harmonický celek, který často zobrazuje mravní rozklad společnosti, kde prostřednictvím vizuální bajky, zobrazené malbou, hrdinové mohou být zvířaty stejně jako neživými předměty a lidmi. Číhal si získává respekt svou schopností spojovat ve velkých formátech malbu, kresby, různé technologie, materiály i světelné instalace.
Marek Číhal se prostřednictvím svých obrazů vyjadřuje k palčivým společenským a environmentálním problémům dneška, kdy jeho kresby ožívají…
Studoval na Akademii výtvarných umění (ateliér Vladimíra Skrepla) a na berlínské akademii Universität der Künste (ateliér Thomase Zippa). Spolupracuje s Art Front Gallery Tokio a Galerií Zdeněk Sklenář Praha.

Číhala fascinuje pomíjivost a krása mraků a právě z toho důvodu si tento motiv vybral pro 3D 20x10x10 m neonovou kresbu pro pražský projekt Skanska Rain Forest od Richarda Meiera, newyorského star architekta. Další jeho práce s neonem můžeme vidět například v podchodu v centru Ostravy pod Frýdlantskými mosty, v Dolních Vítkovicích neonový oltář pod Boltovou věží, nebo malbu kombinovanou s neonem rozměru 25×40 m na pražském Proseku.

Velkým úspěchem je probíhající realizace v čínské Shanghai Lujiazui Harbour City, kde byla monumentální neonová kresba Marka Číhala vybrána do projektu revitalizace veřejného prostoru od světově proslulého architekta Rema Koolhaase.

Již desátým rokem spolupracuje s architektonickým studiem Acht a Václavem Hlaváčkem, společně vytvořili například desetimetrovou „kresbu do betonu“ v Ostravě. Svůj velkoformátový rozměr ukazuje i na plátně 8×12 m ve foyer hotelu Marriott v Brně, nebo kresbou na trup soukromého letadla.

Street Art Bistro je sdílený projekt pro podporu umění a vzdělávání a hezkých věcí.“

Comments

comments

Vyhledat