Nadační fond Pink Bubble chystá rekonstrukci Terapeutické zahrady ve FN Motol

vizualizace: Pink Bubble
vizualizace: Pink Bubble

Nadační fond Pink Bubble už léta pracuje na projektech, které usnadňují život mladým pacientům s rakovinou.

Právě nyní lidi z Pink Bubble představují svůj aktuální projekt, kterým je obnova Terapeutické zahrady v motolské nemocnici.

Vzhledem k tomu, že jde o finančně velmi náročnou akci, běží aktuálně sbírka na Donio.cz, ve které je možné na projekt přispět: www.donio.cz/HristeProFNMotol

 

Dejme nyní slovo přímo autorům:

„Jsme Nadační fond Pink Bubble a už 10 let pomáháme mladým lidem, kterým zkomplikovalo život onkologické onemocnění, postavit se zpátky na vlastní nohy, plnit si i ty nejodvážnější sny a mít život zase ve svých rukou. Za celou dobu jsme rozdělili přes 15 milionů korun, splnili pár set přání a podpořili dospívající holky a kluky na vlastní cestě životem. Jejich rozesmáté obličeje jsou pro nás tím nejlepším důkazem, že naše práce má smysl. 

Nedlouho od vzniku Nadačního fondu Pink Bubble nás oslovil pan primář dětské onkologie MUDr. Komrska s paní doktorkou Hrdličkovou, zda bychom pomohli s vybudováním dětského hřiště.
Vizi poskytnout svým pacientům místo k odpočinku na čerstvém vzduchu měl už v 70. letech zakladatel oboru dětské onkologie pan profesor Josef Koutecký. Jeho zásluhou tak vzniklo jezírko s kamennými zvířátky, a tím i úplně první venkovní dětský koutek v areálu nemocničního zařízení. Tak krásnou výzvu jsme proto s radostí a úctou přijali a pustili se do plánování. V roce 2014 jsme motolské nemocnici předali do užívání rozsáhlou terapeutickou zahradu s atrakcemi pro děti a s minigolfem pro dospívající pacienty.“

Co bude dál? Projekt se už rozběhl a nyní nastane série důležitých kroků, díky kterým si prostor užije víc lidí. Autoři říkají:

„Po sedmi letech užívání, kdy na zahradě nabíraly síly stovky menších i větších dětí, nastal čas na kompletní rekonstrukci a spoustu vylepšení. Ve spolupráci s odborníky jsme vypracovali projektovou dokumentaci, od laskavých dárců získali potřebné finance a první etapa obnovy tak mohla začít letos 20. září. Položením bezpečnostního dopadového povrchu s originálním indiánským designem od výtvarníka Lukáše Urbánka, jehož obrázky můžete vidět také na zdech čekárny dětské onkologické ambulance v 5. podlaží, jsme zdolali první důležitou metu. 

V dalších krocích, které nás čekají právě teď, se pustíme do rozšíření možností k relaxaci pro větší pacienty, a to i pro hendikepované. V plánu je stůl na ping-pong, hřiště na pétanque, několik venkovních fitness strojů, šachy a „člověče, nezlob se“. Dále nás čeká zastínění části zahrady velkoplošnými slunečními plachtami a výsadbou vzrostlých stromů. Nezapomínáme ani na doprovázející rodinné příslušníky, pro které na hřišti přibudou altánky k nerušenému posezení. Vzhledem k teplým letním měsícům doplníme prostor ještě mlhovištěm a přidáme pítko. Zkrátka bychom rádi, aby se zahrada stala příjemnou oázou pohody a radosti pro celé rodiny.“

Martina Šmuková z Pink Bubble, foto Majka Votavová pro Timoure Et Group

Pro koho je zahrada určena

Dětskou část motolské nemocnice navštíví každoročně přes 20 000 dětských a dospívajících pacientů z celé České republiky. Terapeutická zahrada slouží zejména těm dlouhodobě hospitalizovaným, ať už z onkologie, neurologie, pediatrie, ortopedie, pacientům na dialýze, po transplantacích, po úrazech, chronicky nemocným. Ale využívají ji samozřejmě i děti ošetřované ambulantně. 

Zahrada svým návštěvníkům nabídne kousek živé přírody hned za oknem nemocničního pokoje, chvilky strávené v hezkém prostředí, kde se mohou proběhnout a protáhnout ve stínu stromů a aspoň na chvilku zapomenout na to, že jsou v nemocnici. A jejich vyčerpané maminky mohou chvíli vidět své dítko bezstarostně si hrát. ☺ Přejeme si, aby zde každý našel svůj kousek radosti, dokázal se zhluboka nadechnout, odpočinul si a na chvíli zapomněl na mnohdy nelehkou léčbu. A aby i díky tomu byl pobyt v nemocnici o něco snesitelnější, radostnější a barevnější. 

„Pokud vše půjde tak, jak si přejeme, hřiště dostane úplně nový kabát už na jaře roku 2022. Držte palce nám a hlavně návštěvníkům zahrady, kteří na její znovuotevření již netrpělivě čekají,“ říkají lidi z Pink Bubble.

https://www.pinkbubble.cz/cz/uvod/

https://www.donio.cz/HristeProFNMotol

Comments

comments

Vyhledat