Nákladní elektrokolo jako denní nástroj sběratelky zvuků z Kodaně

foto Bosch
foto Bosch

Mořské vlny bijí o molo, stébla na dunách šustí ve větru, jinde zas kapky deště šplouchají v kalužích na vozovce. Uprostřed toho všeho stojí Sofie Birch se svým chlupatým mikrofonem. Hudební producentku a Djku z Kodaně zajímá především jedna věc: zvuk jejího okolí. Mezi tichem přírody a hlukem rodného města zaznamenává každý zvuk a zpracovává jej do svých uměleckých kompozicí. Výsledkem jsou jemné melodické skladby, experimentální a jedinečné.

 

Sofie Birch se do svých zvukových krajin vydává na nákladním e-cargo kole, které je pro ni nejudržitelnějším a současně nejrychlejším způsobem dopravy. Od roku 2005 Kodaň investovala přibližně 135 milionů eur do cyklistické infrastruktury s cílem zbavit se v příštích letech téměř všech aut – město je proto považováno za jedno z nejprogresivnějších na světě.

 

 

O nákladní e-cargo kola je stále větší zájem i v jiným městech než jen v Kodani, která je i za svými hranicemi považována za Mekku cyklistiky. Například německý trh zaznamenává nové rekordy. Ze dvou milionů prodaných elektrokol v roce 2021 jich 120 000 tvořily e-cargo biky, tj. nákladní kola s elektrickým pohonem.

fofo Bosch

Nákladní kolo Cargo Line vybavené pohonem od Bosch eBike Systems nabízí Sofii spoustu drobných radostí. Kromě toho, že ji odveze veškeré audio vybavení, displej Nyon na řidítkách jí ukazuje, jak rychle jede, jakou vzdálenost už urazila nebo jaký má dojezd vzhledem k aktuální kapacitě baterie. Díky tomu jí nedochází energie ani na dlouhých cestách.

 

Navigace Nyon jí už pomohla mnohokrát. Sofie ráda využívá offline mapy, které ji snadno a bezpečně dovedou do cíle, i když zrovna nemá k dispozici mobilní síť. Když někde zaparkuje, může se jít v klidu projít po okolí sbírat nové zvuky, protože má osobní věci v nosiči jsou chráněny proti krádeži jak mechanickým zámkem, tak digitálním zámkem.

 

Nákladní elektrokolo jí umožňuje proplouvat hudbou města při tvůrčí práci nebo si užívat klidu přírody. Současně díky němu stíhá plnit veškeré každodenní úkoly čistým, ekologickým a udržitelným způsobem. Bez ohledu na dopravní špičku nebo jízdní řády autobusů vyzvedává dceru nebo nakupuje. Na konci dne si na displeji přečte, kolik peněz a emisí CO2 ušetřila tím, že místo auta použil elektrokolo. 

„Mým přáním do budoucna je, abychom žili v zelenějších městech. Kromě toho na svém elektrokole skoro denně objevím nějaké hezké nové místo,“ říká Sofie Birch, která už si život bez elektrokola Cargo Line od společnosti Bosch eBike Systems neumí představit. „Nabízí mi totiž přesně takovou svobodu, jaký pro svůj tvůrčí život potřebuji,” směje se.

text: Adam Maršál

Comments

comments

Vyhledat