Není čaj jako čaj aneb jak namíchat chutnou směs

 

S blížícím se podzimem nastává čajová sezóna. Ranním šálkem začínáme den, relaxujeme u něj nebo jím léčíme různé neduhy. Jak ale vzniká taková čajová směs? Jak se míchají bylinky a jaké musí splňovat parametry, aby měly šanci stát se součástí nálevového sáčku? To všechno dobře ví Romana Kanianská, nákupčí bylin pro značku Sonnentor.

Její cesta mezi biočaje a biokoření nebyla sice zrovna přímočará, ale cítí, že zde zakotvila naprosto správně. Vystudovala střední průmyslovou školu textilní v Heleníně u Jihlavy a po maturitě začala cestovat. Po návratu do Čech se provdala a toulavé boty nazuli s manželem oba. Na sedm let se přestěhovali do Irska. Po návratu chvilku pracovala na obchodním oddělení v jedné nadnárodní společnosti v Brně a potom na deset let zakotvila jako nákupčí v Kordárně ve Velké nad Veličkou. Celý život se zajímá o alternativní cesty ke zdraví, a protože vyrůstala na venkově, táhlo ji to vždy k přírodě. Když jí kamarád poslal odkaz na pracovní nabídku z firmy Sonnentor, ani na moment nezaváhala. 

 

Sezonní proměny

 

Jaká je vaše pozice v Sonnentoru? Jak byste popsala svůj běžný pracovní den?

V Sonnentoru pracuji jako nákupčí bylin. Mým úkolem je, aby jich v našem skladu bylo vždy dostatek a byly v prvotřídní kvalitě. S většinou všech našich pěstitelů spolupracujeme přímo, jsme s nimi v úzkém kontaktu. Já mám na starost ty české, kterých je aktuálně asi třicet. Vše, co v Sonnentoru zpracováváme, pochází bez výjimky z ekologického zemědělství. Náplň mé práce se mění s ročním obdobím. Na začátku roku plánujeme s pěstiteli novou sezónu. Domlouváme se na druhu bylinek a jejich množství. Plány jsou ale  orientační. Člověk míní, pánbůh mění a nikdo nedokáže dopředu odhadnout, jak sezóna dopadne. V průběhu jara a léta naše dodavatele pravidelně navštěvujeme. Pokud se vyskytne nějaký zádrhel, snažíme se poradit a pomoct. V létě během sklizně sezóna vrcholí, pak následuje sušení. I to probíhá na statcích a farmách. Po něm už ale bylinky putují k nám. Veškerá surovina je ještě předtím, než ji umístíme na sklad, podrobena senzorické zkoušce a putuje na mikrobiologický rozbor a rozbor reziduí pesticidů. Teprve když máme z akreditované laboratoře potvrzeno, že je vše v pořádku, naskladňujeme. Na podzim už musí být vše „pod střechou“. Čajová sezóna je v plném proudu a všechny byliny a koření, které potřebujeme, musí být po ruce.

 

Co vás přimělo spojit své jméno právě se Sonnentorem? 

Láska k přírodě a víra v sílu bylinek. Vyhovuje mi, že Sonnentor jde cestou udržitelného podnikání, pozvolného růstu a dobrých mezilidských vztahů. Finanční zisk zde není jediným měřítkem úspěchu. Firma podporuje rozvoj ekologického zemědělství nejen u nás, ale i v dalších zemích a celkově se snaží být prospěšná lidem i přírodě a všem jejím obyvatelům. Jsem moc ráda, že mohu být součástí toho všeho. Mám dvě malé děti a po návratu z práce domů chci být v pohodě, ne se k nim vracet zničená a frustrovaná. Zatím se to skvěle daří. 

 

Popište prosím proces vzniku čajové směsi. Ideálně od výběru bylin až po volbu názvu. 

Na začátku je vždy idea. Představa konkrétního produktu, který je někomu určen a nějak se jmenuje. V návaznosti na to vzniká receptura. Pokud chceme mít v sortimentu čaj s názvem Kuc-Kuc (což bývá v chladných dnech jeden z našich bestsellerů), hledáme mezi bylinkami takové, které tento název uvedou v život. Tedy bylinky, popřípadě i koření, které nám mohou pomoci například od kašle. Bylinky by měly ladit po chuťové stránce a vytvářet harmonickou směs. Když se shodneme na surovinách, připravíme několik variant, v nichž jsou bylinky a koření obsaženy v různých  poměrech. Pak ochutnáváme, zkoušíme a kouzlíme, dokud nejsme spokojeni. Suroviny musí být také dobře zpracovatelné, aby bylo možné dostat je do sáčku. Oříškem jsou ovocné čaje. V Sonnentoru nepoužíváme žádné náhražky, umělá aromata nebo barviva a zpracování reálného ovoce je obtížné. Lepí se a celkově je to náročnější. Přesto máme v sortimentu pěknou řádku ovocných čajů. 

 

Proč bio

Proč by si měl zákazník kupovat čaje v biokvalitě? A jaké jsou hlavní rozdíly oproti konvenční nabídce?

Základní rozdíl je v tom, že bio je vždy pěstováno ekologicky. Nejsou používána průmyslová hnojiva a syntetické pesticidy. Tyto látky mají na svědomí snižování obsahu půdní organické hmoty a její kvality a také snížení půdní mikrobiální aktivity. Následkem toho není půda schopna odolávat erozi. Průmyslovými hnojivy jsou do půdy dodávány dusíkaté látky a fosfáty (zejména ledek sodný, amonný a draselný), které jsou nejčastější příčinou chemické kontaminace vody. Těch nešvarů, které se pojí s konvenčním obhospodařováním půdy, je tolik, že by to vydalo na samostatnou knihu. Ekologičtí zemědělci sází na pestrý osevní postup, hnojiva přírodního původu a propojení rostlinné produkce s živočišnou. Chápou věci v souvislostech. Nákup bioproduktů vnímám jako volbu, kterou podporuji ekologické zemědělství a tím i dobré zacházení s přírodou. Díky své práci dobře vím, jak přísné jsou normy pro bioprodukty a jakým způsobem je bio hlídané. Doporučuji opravdu každému dát přednost kvalitě před kvantitou. U bio výrobků si můžete být jisti jejich čistotou. 

 

Pociťujete rostoucí zájem veřejnosti o udržitelnost? A dá se tento nárůst očekávat dlouhodobě? 

Ano, a jsem za to velmi ráda. Lidé si začínají uvědomovat, že způsob, jakým se zachází s půdou, je neudržitelný. Díky své práci vnímám rostoucí zájem nových potenciálních biopěstitelů a vlastníků půdy o ekologické zemědělství. Mnozí zdědili pozemek a chtějí na něm hospodařit. Zároveň mají jasno v tom, že bio a ekologie jsou pro ně jedinou cestou. Dobře vím, že je před nimi pořádný kus práce a ne každý to vydrží. Všechny nadšence se snažíme motivovat a ukázat jim, jak na to. Lidé si čím dál tím víc uvědomují, že to, co přírodě vezmeme, jí musíme také vrátit. Pokud chceme, aby generace, které přijdou po nás, měly k dispozici zdroje stejně jako my, je nejvyšší čas na změnu. 

 

Máte svůj oblíbený čaj?

Mám jich oblíbených mnohem víc než jeden. U mě hodně záleží na ročním období, náladě a celkovém rozpoložení nebo na části dne. Některé bylinky vás dokáží pořádně „nakopnout“, jiné zase příjemně zklidnit. Ráda čaje střídám a nechávám se unášet pestrostí jejich chutí. Mezi mé favority patří Balzám na nervy, který je díky obsahu chmele a levandule lehce nahořklý. Ráda si také připravím šálek voňavého Slunečního pozdravu s ovocem a bylinkami. Ráda si dám i mátu peprnou nebo šalvěj.

 

Považujete pití čaje za rituál? Jak moc záleží na správné přípravě?

Vždy se snažím vnímat chuť a vůni bylinek a tuto chvíli klidu si náležitě užít. Chuť i aroma stejného čaje se může u různých šarží mírně lišit. Bylinky jsou dary přírody a nesou v sobě jedinečnou stopu toho, jaký byl rok – někdy prší málo, jindy víc, někdy je léto teplé, jindy chladnější. To vše má vliv na výslednou chuť. Ohromě mě to baví a příroda mě svými kouzly nepřestane snad nikdy udivovat. 

 

Kurkuma je stálice

Namíchat chutnou a voňavou čajovou směs je určitě druh umění svého druhu. Vše ale začíná výběrem správných bylin. Jaké parametry má mít bylinka, aby prošla vaším výběrem?  

V první řadě musí být bylinka vypěstována na certifikovaném bio pozemku a musí projít všemi potřebnými kontrolami. Musí být také správně usušená a mít odpovídající vzhled a vůni. Namátkově provádíme výluh. 

 

Které druhy čajů a které druhy koření jsou mezi zákazníky nejoblíbenější? 

Naším nejprodávanějším produktem byl v loňském roce Sonnentor Adventní kalendář®. Krabička obsahuje dvacet čtyři sáčků, pro každý den adventu jeden. Řazeny jsou od jedničky po čtyřiadvacítku. Při čekání na Ježíška tak člověk vyzkouší celou paletu chutí a vůní. Tyto adventní kalendáře jsou skládány ručně. Díky tomu vytvoříme každý rok několik pracovních míst. Se skládáním nám pomáhají také zaměstnanci chráněných dílen. 

A mezi kořením jsou na prvních příčkách již tradičně kurkuma, skořice a kardamom. 

 

 

Comments

comments

Vyhledat