Carsten Nicolai aka Alva Noto předvedl víc než koncert

Alva Noto a Ensemble Modern
Alva Noto a Ensemble Modern

Prague Sounds, Struny podzimu. Program běží a jednou ze součástí letošního ročníku bylo vystoupení německého elektronického virtuóza ve spojení s početným hudebním doprovodem smyčců, klavíru, flétny a dalších akustických nástrojů v rukou umělců z projektu Ensemble Modern. Od svého pultu je dirigoval Carsten Nicolai, v hudbě a na programu vystupující pod jménem Alva Noto.

Velmi složitě se popisuje koncert během kterého nepadne jediné slovo (až na tlampač, který před začátkem žádá hosty o vypnutí telefonů a dalších rušivých prvků). Vše se to odehrává v trošku jiným vesmíru, je to v těsné blízkosti celé sbírky umění, je to v budově Veletržního Paláce, hned u Národní galerie, silný. Hudba to byla vesměs pomalá, jemná, kladla důraz na detaily a každý fade out, miniaturní změna úhlu smyčce či letmý úder do klávesy klavíru se v celkovém zvuku promítly a donutili nás hosty si říct: “Wow, tohle je něco víc, než prostě koncert.

Jemnosti hudby doplnila ještě jemnost videoprojekce, nenásilné a černobílé spolu s decentními světly. A pak my, hosté, co ani nedutali. Vystoupení trvalo něco málo přes 90 minut a nějaká extra gradace tam nebyla, upřímně řečeno mě to trošku mrzelo. Husí kůži jsem zažíval a věřím že nejsem sám, ale pocit, který by tohle masivní těleso mohlo vykonat při trošičce zrychlení sem nezažil. Manipulace zvukem byla prostě a jednoduše decentní a mistrnná, žádný fidlání. Šlo o každý maličký detail a neustávající soustředěnost všech na pódiu, šel z toho nejlepší představitelný druh respektu. Díky mistře, i bez zrychlování mojí tepovky. Příjemným bonusem celé akce byla parádní klimatizace sálu a vcelku pohodlné sezení. Užít si tohle představení, které bylo mimochodem poprvé realizováno živě, si přišlo stovky lidí. Bylo vyprodáno. Alva Noto předvedl svou nahrávku Xerrox vol. 4, která je předposledním fragmentem plánovaného projektu. Mezitím vydává i další věci, na ty si ovšem budeme muset zajít jindy, když budeme chtít. A ten kdo nemá dost si může přečíst i rozhovor s Nicolaiem na webu České televize.

Festival Prague Sounds uvádí v těchto dnech i další vystoupení a mohu jen vřele doporučit tu rozmanitost, kterou to celé oplývá. Jen tak dál a brzy na viděnou.

Alva Noto & Ensemble Modern

8. 11. 2023

Veletržní Palác, Praha

Prague Sounds / Struny Podzimu

https://www.praguesounds.cz/

Comments

comments

Vyhledat