Noc literatury oživí 15 slovenských měst

 16. ročník mezinárodního festivalu Noc literatury zaplní ulice Bratislavy a dalších 14 slovenských měst.

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu Noc literatury se koná tuto středu 15. května v Bratislavě a v dalších 14 slovenských městech. Po Česku se jedná o druhou nejrozsáhlejší Noc literatury, do které se letos zapojilo 15 evropských států. České centrum Bratislava je hlavním organizátorem festivalu. Na festivalu spolupracuje Zastoupení evropské komise na Slovensku a EUNIC cluster Bratislava a další partneři.

Herci na 15 minut

Jedná se o sérii čtení úryvků ze slovenských překladů knih současných evropských autorů v podání známých slovenských herců a hereček na zajímavých místech slovenských měst. Návštěvníci budou moci 15 minut čtení poslouchat a poté budou mít 15 minut na přesun na další čtecí místo. Pořadí, v jakém jednotlivá místa navštíví, je na každém zájemci. Noc literatury začíná na všech devíti místech v Bratislavě v 18.00 a poslední čtení knih bude ve 21.30.

Hvězdná účast

Účast na šestnáctém ročníku Noci literatury přislíbily známé herecké tváře slovenské scény jako je: Jana Oľhová, Jana Kovalčíková, Lenka Libjaková, Richard Stanke, Robert Roth, Juraj Hrčka, Ján Galovič a mnozí další.

Pro letošní ročník Noci literatury byly vybrány ukázky z nejnovějších slovenských překladů autorů a autorek z těchto evropských zemí: Portugalska, Irska, Švýcarska, Francie, Polska, Maďarska, Rakouska, Španělska, Itálie, Belgie, Nizozemska, Německa a Bulharska. Slovensko bude reprezentovat loňský vítěz Anasoft Litery – kniha Soni Uríkové „Důvod k radosti“. Český úryvek z debutu Marka Torčíka zazní v originále v podání českého herce Michala Krause. V rámci Noci literatury letos zazní také dva výběry z belgické literatury – vlámské a valonské. Úryvky z obou budou číst Marek a Jana Majeskí v podkroví Zichyho paláce.

Monika Koblerová, ředitelka Českého centra Bratislava: „Letošní ročník Noci literatury je součástí našich oslav 20. výročí vstupu do EU. Zároveň se jedná o největší akci EUNIC clusteru Bratislava – sdružení evropských kulturních institutů a kulturních úseků ambasád na Slovensku. Kromě Slovenska se festival Noc literatury uskuteční tradičně v Česku na podzim, odkud se díky síti Českých center od roku 2006 rozšířil do dalších měst po celém světě. Letos se koná např. také v Budapešti, Mnichově, Rotterdamu, Sofii, Káhiře, Tel Avivu a v dalších světových metropolích.“

Vladimír Šucha, vedoucí Zastoupení Evropské komise na Slovensku: „Jsme velmi rádi, že můžeme Noc literatury v Bratislavě spolupořádat, protože literatura nám dává jedinečnou možnost nahlédnout do rozmanitých kultur, jazyků a příběhů, které společně tvoří naši evropskou identitu. Zveme všechny, aby se k nám připojili na tuto jedinečnou literární ochutnávku a přišli si poslechnout úryvky ze současných evropských děl v podání talentovaných herců.“

Číst se bude v Bratislavě v prostorách kulturních institucí ve Starém Městě. Jednotlivá čtecí místa provedou návštěvníky zákoutími, která jim nejsou při běžné návštěvě přístupná. V letošním roce budou na každém z míst předneseny dva úryvky dvěma interprety najednou.

„V šesti institucích, které nejsou běžně spojovány s literaturou, ale s jinými žánry, bude devět čtecích míst a sedmnáct aktérů. Pořadí, v jakém místa navštívíte, je na vás. Přehled aktuálních slovenských překladů evropských autorů, který na Noci literatury získáte, oceníte později při nákupu knih,“ představuje průběh akce Petra Darovcová z Českého centra Bratislava, vedoucí projektu Noc literatury na Slovensku: „…během akce bude až do 22 hodin otevřeno knihkupectví Adka Books na Zelené ulici 6, kde bude možné si dostupné tituly zakoupit ihned po bezprostředním čtenářském zážitku.“

Noc literatury proběhne ve stejný večer také v dalších čtrnácti slovenských městech – Humenném, Liptovském Mikuláši, Nitře, Dolném Kubíně, Košicích, Modré, Levicích, Levoči, Senci, Nových Zámcích, Žilině, Považské Bystrici, Piešťanech a Banské Štiavnici. V každém z výše uvedených měst budou na netradičních místech, která nejsou obvykle spojována s literaturou, číst stejné ukázky herečky a herci místních divadel či jiné významné osobnosti kulturního a společenského života.

Comments

comments

Vyhledat