Norský komik Are Kalvø nechápe, co na té přírodě všichni mají

Are Kalvø / Foto (c) Sturlason
Are Kalvø / Foto (c) Sturlason

Červenec už tradičně patří moravsko-slovenskému festivalu Měsíc autorského čtení, jehož letošním čestným hostem bude Norsko. Mezi autory z této severské země vystoupí také přední norský komik a satirik Are Kalvø, který se už přes dvacet let věnuje žánru stand-up comedy. Svůj stand-up Hiking to Hell a knihu Hory peklo ráj, v nichž si utahuje z norského stereotypu jedinečnosti pobytu v přírodě i povahy Skandinávců, představí 10. července v Praze.

„Přišlo nám líto, že by 31 norských spisovatelů zavítalo do Brna, Ostravy a na Slovensko, ale ani jediný do Prahy. Rozhodli jsme se proto ve spolupráci s festivalem pozvat vybrané autory i do Prahy. Vloni jsme s islandskými hosty na vlnách Vltavy zažili dva nezapomenutelné večery,“ přibližuje Jitka Jindřišková ze Skandinávského domu, který pražský večer s norským autorem organizuje ve spolupráci s nakladatelstvím Host. „Are Kalvø pro nás už jeden speciální stand-up připravil online. Věříme tedy, že naživo bude jeho vystoupení skvělým zážitkem.“

Are Kalvø (1969) se vedle stand-up comedy věnuje muzikálům, je autorem několika revue, opery a jedenácti knih na různá témata, jako jsou náboženství, politika, fotbal nebo trávení volného času. Často píše o věcech, o kterých toho moc neví. Získal si široké publikum i spoustu chvály, dostal mnoho cen a někdy trochu kartáč. Vyrostl přímo uprostřed pohlednicové krajiny severozápadního Norska, na statku pod horami, za kterými lidé cestují přes půl planety. Do přírody ho to přesto nikdy netáhlo. Ovšem před pár lety mu hory začaly přebírat kamarády, až si jednoho dne uvědomil, že všichni jeho známí mají na sociálních sítích aspoň jednu fotku hor. Začal nad tím přemýšlet: Co na té přírodě všichni mají?

A tak vznikl stand-up Hiking to Hell a kniha Hory peklo ráj, kterou v překladu Daniely Mrázové vydalo v roce 2020 nakladatelství Host. Jde o humorné pojednání o tom, jak se norský komik pokusil stát se milovníkem hor. Autor se ze zvědavosti přece jenom vydal zjistit, co žene lidi k tomu, aby se ve volném čase vzdávali městských radovánek, investovali nehorázné peníze do turistického vybavení, trmáceli se osm hodin v dešti a mlze a večery trávili v páchnoucím funkčním prádle ve společnosti stejně zavánějících milovníků přírody na chatách s prapodivnými jmény jako Komáří domov, U Ošklivce, Vraní hnízdo nebo Kočičí řiť. Satira utahující si z norského stereotypu jedinečnosti pobytu v přírodě poskytne pobavení i nadhled všem horským turistům i kavárenským povalečům. Are Kalvø je totiž patrně jediným člověkem na světě, který se nechal vyfotografovat na proslulém skalním masivu Preikestolen a nevztahoval přitom ruce k nebi.

Se stand-upem Hiking to Hell vystoupí Are Kalvøpondělí 10. července v 19.30 v Praze na (A)void Floating Gallery. Následovat bude debata nejen po chození po horách. Pořad moderuje Petra Hesová. Celý program proběhne v angličtině bez tlumočení.

Více viz www.skandinavskydum.cz 

Obálka knihy Hory Peklo Ráj, v překladu Daniely Mrázové vydalo nakladatelství Host

 

Comments

comments

Vyhledat