Nové výstavy v Meet Factory: Kingdom of Hex a Jakub Hošek

Globální ekologická a ekonomická krize vyvolaná dlouhodobým drancováním přírodních zdrojů způsobila, že si stále intenzivněji uvědomujeme nejen neudržitelnost tohoto systému, ale také možnost příchodu doby, která nastane po jeho zhroucení. V postpravdivém světě plném společenských a sociálních nejistot, dezinformací a konspiračních teorií dochází k rozvratu racionálna.

Téma výstavy souvisí s širším vývojem v rámci současné kulturní scény a soustředí se na aktuální podobu romantických tendencí ve výtvarném umění. Jako první z přehlídek nové výstavní dramaturgie MeetFactory se expozice také částečně ohlíží za mezinárodním projektem Afterbirth of a Dream kurátorů Cristiny Gigliotti a Jana Zálešáka z roku 2017, který u nás jako jeden z prvních představil některé z uměleckých přístupů a témat, jejichž význam pro aktuální směřování umění se výrazně projevil až v následujících letech.

Díla autorek a autorů vybraných pro výstavu Kingdom of Hex ale nemají charakter antropocénního umění, které se nás snaží varovat před nevyhnutelnou katastrofou. Přenášejí nás do světa, kde racionalitu střídá magie a bytosti, které se v tomto světě vyskytují, již nejsou lidskými kapitalisty drancujícími přírodu v honbě za nekončícím ziskem. Jsou novým, vnímavějším a citlivějším druhem, který žije v době, pro kterou fungují zákony jiné reality. Tomuto světu dominuje síla přírody, bezčasí, nadpřirozené jevy a magické rituály, pohádkové příběhy plné mytických hrdinů a kouzel, vrací se romantika, horor, dekadence či psychedelie. Zároveň nám ale někteří z vystavujících autorů naznačí určitou civilnější formu, kterou by se doposud výrazně dekorativní pojetí estetiky nového romantismu mohlo vydat.

S kolektivní výstavou v Galerii MeetFactory je také úzce spojená souběžná výstava Clairvoyant Jakuba Hoška v Galerii Kostka, který patří mezi zásadní osobnosti současné výtvarné i hudební scény. Sólová výstava Jakuba Hoška v Galerii Kostka představí průřez jeho malířským dílem, které kombinuje postinternetovou estetiku s narativním pojetím komiksově-hororových příběhů a textovými znaky městských subkultur. Kurátor: Ján Gajdušek
Produkce: Petra Widžová

Kingdom of Hex
3. 3. – 14. 5. 2023

Vernisáž: 2. 3. 2023

MeetFactory

Vystavující umělci: Anna-Marie Berdychová & Samuel Stano (CZ), Nela Britaňáková (CZ), Štěpán Brož (CZ), Veronika Čechmánková (CZ), Dominika Dobiášová (CZ), Masha Kovtun (UA), Matyáš Maláč (CZ), Kateřina Rafaelová (CZ), Anna Slama & Marek Delong (CZ), Šimon Sýkora (CZ), Timur Aloev (RU), Kateřina Kabová (CZ)
Kurátor: Ján Gajdušek
Produkce: Petra Widžová
Performance na vernisáži: Nela Britaňáková
Architektura: František Hanousek & Jakub Hájek, Marko Čambor
Grafika: Matúš Buranovský & Jiří Macků
Otevírací doba galerií:
pondělí–neděle 13:00–20:00 (není-li uvedeno jinak)
Vstup dobrovolný

Comments

comments

Vyhledat