Od noisu přes elektroakustiku až po zvukovou poezii – ZEA & Xavier Charles

ZEA a Xavier Charles v Toulouse
ZEA a Xavier Charles v Toulouse

ZEA, sólový projekt Arnolda de Boera, zpěváka holandské kapely The Ex, se vrací do Prahy s novým albem „It’s quiet“. Album vzniklo ve spolupráci s vynikajícím klarinetistou Xavierem Charlesem a bylo nahráno na jeden pokus v jeden den během jejich turné po jižní Francii. 

Na rozdíl od The Ex s převážně anglickými texty zde de Boer zpívá i jazykem rodného dialektu z Fríských ostrovů. Hraje na akustickou i elektrickou kytaru, které přivádí na hranici možností, výsledek míří více na mozek nežli úderné rytmy The Ex, orientované na tělo. Vytváří dramatické příběhy vystavěné na kontrastu tichých pasáží a zvukových explozí, překračuje hranice digitálního věku a vrací se k analogovým ideálům minulých dekád. De Boera doplňuje klarinet Xaviera Charlese, jehož způsob improvizace je extrémně dynamický – často používá dlouhé multifonické plochy, po nichž následují vzletné výkřiky a téměř tiché zenové textury. Jeho hra výrazně doplňuje minimalistické a střízlivé písňové struktury de Boera. Společně vytvářejí svět plný kouzel, prostoru, zvuku, písní a ticha.

De Boer vystupoval na prestižních festivalech Printemps de Bourges, CMJ, SXSW i v tak exotických zemích jako je Etiopie či Ghana. Jeho předchozí  album propojuje akustický punk-rock s psychedelickými fantaziemi Syda Barretta, zakládajícího člena Pink Floyd.

Tvorba klarinetisty Xaviera Charlese sahá od noisu přes elektroakustickou hudbu až po zvukovou poezii. Charles spolupracuje mj. s Jacquesem Di Donatem a Fredericem Le Junterem. Při své práci se skupinami a hudebními kolektivy spolupracoval také s Martinem Tétreaultem, The Ex, Peirre Berthet, Étage 34, Axelem Dörnerem, Jérômem Jeanmartem, Johnem Butcherem, Jeanem Pallandrem a mnoha dalšími. Skládá hudbu pro divadlo, zejména pro Compagnie François Lazaro. V současnosti jeho hudební zájem sahá od hry na klarinet a baskytaru až po instalaci vibračních reproduktorů na pomezí improvizované hudby, noise rocku a elektroakustického zvuku. V hudebním světě se výrazně angažuje jako organizátor fesivalu Densités.

ZEA & Xavier Charles (NL, France)

30.4. 2024 Punctum – Krásova 20:00

Comments

comments

Vyhledat