Od těch dob, co jsou tam trampové…

foto jk
foto jk

Skvělá výstava v Národopisném muzeu mapuje historii trampingu

Národopisné muzeum je poměrně méně známá, ale půvabná budova v Kinského zahradě. Projdete parkem a stojíte před malebným letohrádkem s nápisem Musaion. V jeho levém křídle po následující dva roky potkáte malou výstavu Století trampingu.

Tramping byl (a je) subkultura plná zajímavostí a kreativity, včetně té dojemně neumělé. V českých zemích byl nebývale populární už před válkou a dalších podob nabyl v době socialismu, kdy se stal svérázným útočištěm lidí, kteří si nerozuměli s režimem. Romantické nocování v osadách nebo pod stanem, putování přírodou a písničky, které měly vliv na celou hudební scénu – tramping má spoustu podob a nese spoustu příběhů. Výstava vás seznámí jak třeba s kloboukem Gézy Včeličky, který si na krempu zespoda zapisoval každou ze svých cest, tak s hudebními nástroji, na které se hrály ty nejznámější písně. Zvlášť silně působí sbírka ručně vyráběných vlajek zabavených při policejních zátazích nebo neumělá kresba jedné takové akce. Dvě místnosit toho pojmou ale dalko víc. Kytary, usárny, oblečení. Cancáky. Srub. Vozembouch. Kánoi. Totemy. Ceny pro vítěze sportovních soutěží. Je to působivé a kouzelné. Pokud vás zajímá, jak Češi hledali útočiště pro svoje ideály, ale třeba i „jen“ vyžití v přírodě, musíte Století trampingu vidět.

Komentovaná prohlídka výstavy – pátek 29. 6. 2018, 16.00 h. Provádět bude autor výstavy a zároveň vedoucí Národopisného muzea Mgr. Jan Pohunek, Ph. D. Náš tip: S výkladem dostanou exponáty ještě další rozměry, podívejte se na web muzea, zda případně nebude ještě nějaká další komentovaná prohlídka.

 

Tisková zpráva:

 

Pod pojmem tramping si asi každý představí něco trochu jiného. Výstava v Národopisném muzeu Národního muzea s názvem Století trampingu představuje návštěvníkům trampské hnutí z různých úhlů pohledu a poukazuje nejen na jeho historii a současnost, ale také na to, jak trampové ovlivnili podobu české populární kultury, umění a sportu.

Počátek trampingu bývá často spojován se založením trampské osady Ztracená naděje ve Svatojánských proudech v roce 1918, a i když je při bližším pohledu skutečnost poněkud rozostřenější, právě od tohoto data můžeme počítat „trampské století“. Během následujících desetiletí se stal tramping jednou z nejvýznamnějších českých a slovenských subkultur a ovlivnil životy desetitisíců lidí. Výstava představuje celý tento fenomén i jeho proměny.

 

Dějiny českého dvacátého století by se daly s jistou nadsázkou označit i za dějiny trampingu. Ten se zrodil v době Velké války. Za první republiky sice pobuřoval, ale zároveň se ve všech svých podobách stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit. Napevno se tak vtiskl do populární kultury a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů i vrcholových sportovců. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil potlačovat či dostat pod kontrolu. Mnozí trampové tak své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná tramping trochu ustoupil ze scény, stále však existuje a dál se vyvíjí.

 

Tato výstava je jedinečná zejména tím, jak komplexně se snaží pojmout fenomén trampingu. Zároveň si myslím, že je toto téma návštěvníkům velice blízké. Národní muzeum chce touto výstavou ukázat, co všechno obnášelo a stále ještě obnáší být trampem a možná své návštěvníky i trochu překvapit tím, co všechno bylo v naší historii trampingem ovlivněno,“ komentuje novou výstavu generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

 

Výstava Století trampingu vychází z dlouhodobé spolupráce Národního muzea se spolkem Naše muzeum, z. s., a celou řadou dalších jednotlivců i trampských osad. V prostoru dvou sálů Letohrádku Kinských představuje pestrost trampingu, a to jak prostřednictvím sbírkových předmětů a doprovodných textů a fotografií, tak i prožitkově koncipovaného prostředí s možností různých aktivit. Díky tomu výstava ukazuje tramping jako kulturní fenomén s vlastní historií i jako způsob trávení času, který má značně osobní a emoční rozměr.

 

Výstavu budou doprovázet i další programy, jako například hudební vystoupení, přednášky, projekce a workshopy.  Výstava je postavená zejména na předmětech ze sbírek etnografického oddělení Národního muzea. Ukazuje proměnu, jíž etnografie v Národním muzeu prochází. Dnes se nezaměřuje jen na projevy tradiční lidové kultury, ale věnuje se i  současnému folklóru.

 

Návštěvníci mohou poprvé výstavu Století trampingu vidět již v pátek 29. června v Národopisném muzeu Národního muzea. Oficiální veřejné zahájení proběhne od 15.30.

 

Století trampingu (29. 6. 2018 – 1. 4. 2020)

Národopisné muzeum Národního muzea,

Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

Otevírací doba:

Pondělí: ZAVŘENO
Úterý: 10.00–18.00
Středa: 10.00–18.00
Čtvrtek: 10.00–18.00
Pátek: 10.00–18.00
Sobota: 10.00–18.00
Neděle: 10.00–18.00

http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Pripravujeme-HM/Stoleti-trampingu.html

Comments

comments

Vyhledat