Okénko klasické literatury: Ignát Herrmann – Tchán Kondelík a zeť Vejvara

Je uklidňující občas se ponořit do staré literatury. Mile starosvětské příběhy člověka uklidní, a v případě literatury humoristické si užije často i dost zábavy.

Průnikem jemné satiry a staropražského prostředí je slavná, nevelká kniha  Tchán Kondelík a zeť Vejvara od Ignáta Herrmanna. Budiž první v naší volné sérii návratů ke starým knížkám.

Co to je: Vyprávění o úsměvně neškodných a přece tak nervujících lapáliích mladého páru krátce po svatbě. Navazuje na svazek Otec Kondelík a ženich Vejvara, kde jsou postavy košatým jazykem představeny, ale který nemusíte vůbec znát.

Kde se odehrává: V Praze 19. století, jejíž ulice často mají i stejná jména, nebo jde o místa dobře určená, a tak můžete s autorem procházet Ječnou, stoupat na Vinohrady a projít se Šafaříkovou.

Co je na tom super: Nádherně bohatý jazyk, se kterým líčí všetečné šlachovité tetky, stydlivé mladé dívky i paničky toužící po pořádku. Úžasné postřehy o zcela nadčasových pocitech, které ve svých životecj zažíváme my všichni.

I samotné příběhy, vypointované tak, že s gustem prožíváte napětí nad drobnými příhodičkami. Zároveň je to jakási ukázka, kterou možno směřovat milovníkům vintage a retra snažícím se používat archaický jazyk a popisovat stará místa – a selhávajícími: takhle se to dělá!

O autorovi: Ignát Herrmann (1854 – 1935) byl humorista, kterého proslavily fejetony i další malé i velké texty o pražských postavách. Mistr slova, který byl pro svou bravurní práci se slovem ceněn už za svého života. Poněkuj udivující je encyklopedická informace, že se zapojil do kampaně proti budování pražské ZOO, neboť ji měl za neužitečnou. Naopak sportu holdoval a zorganizoval vůbec první plavecké závody na našem území.

Proč titul doporučujeme: Je to radost, zábava a zároveň uklidnění. Milovníci retra, obdivovatelé skvělé práce s češtinou a příznivci chytého humoru to ocení.

 

 

 

O knize

Ignát Herrmann – Tchán Kondelík a zeť Vejvara

Vydala např. Lama 2015, prodávají např. Palmknihy, antikvariáty aj.

Comments

comments

Vyhledat