Open House hlásí 54 000 návštěv

Během víkendu 19.–20. května 2018 se v Praze již počtvrté konal festival městské architektury Open House Praha. Celkem 54 200 návštěv zaznamenalo 65 budov a objektů, které veřejnosti otevřely běžně nepřístupné interiéry. Festivalem otevírání budov nekončí, organizátoři budou v průběhu roku zpřístupňovat vybrané prvorepublikové realizace.

Rekordní počet zájemců – téměř 4 000 – odbavili přímo zaměstnanci Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v budově Petschkova paláce. Více než 2 000 návštěvníků prošlo Hotelem International Praha, Kramářovou vilou, vládním salonkem Hlavního nádraží, palácem Archa a Schebkovým palácem. Těsně pod číslem 2 000 zaznamenaly návštěvnost v palácích Clam-Gallas, Desfourském i DRN a dále také prostory EXPO 58, Masarykova nádraží, Pražské křižovatky, Ústřední telekomunikační budovy CETIN, Parních mlýnů nebo Paláce Metro.

„Na vstup do některých budov se stály někde až dvouhodinové fronty. Zájem veřejnosti byl o všechny budovy enormní, ne všechny však mají kapacitu uspokojit všechny návštěvníky. Letos prošlo budovami o 11 000 návštěv víc než vloni,” uvedla ředitelka Open House Praha Andrea Šenkyříková s tím, že cílem festivalu je probouzet zájem obyvatel o město a jeho architekturu, což se podle ní akci zatím daří.

Dětské programy i tlumočení do znakového jazyka

Malým návštěvníkům byly během festivalu určeny speciální programy a kreativní architektonické workshopy. „Prostřednictvím našich interaktivních programů pro rodiny s dětmi bychom rádi vychovávali novou generaci lidí, která bude umět vnímat kvalitu fyzického prostředí a veřejného prostoru a bude mít oči otevřené pro krásu architektury,” doplnila Andrea Šenkyříková.

Ve vybraných objektech proběhly nově také prohlídky pro neslyšící v českém znakovém jazyce. Doprovodný program doplnily komentované prohlídky města s významnými architekty.

Festival, který navštěvují mladí lidé, rodiny s dětmi i velké množství seniorů, je dle vyjádření pořadatelů otevřený všem bez rozdílu. Přidanou hodnotu celé akce můžeme nalézt také v rozvoji dobrovolnické kultury. „S provozem v otevřených budovách pomáhalo neuvěřitelných tři sta dobrovolníků, což je v českém prostředí u jednorázové akce unikátní počet,” uzavřela ředitelka festivalu.

Návrat do první republiky

Letošní novinkou bylo také to, že si zájemci mohli naplánovat svojí túru po budovách na základě tematických okruhů. Například okruh s názvem „Návrat do dob první republiky” návštěvníkům představil dvacítku budov různých architektonických slohů, které se u nás mezi lety 1918–1938 uplatňovaly. Ve zpřístupňování prvorepublikových budov budou organizátoři pokračovat i po skončení festivalu, a sice v rámci kampaně s názvem Architektura první republiky v Praze. Již v červnu se tak milovníci architektury mohou těšit na jeden z pražských prvorepublikových skvostů.

 

Open House Praha

Světový festival Open House se v Česku konal poprvé v roce 2015, kdy nezisková organizace Open House Praha, z. ú. získala na pořádání této akce v hlavním městě mezinárodní licenci. Praha se tak zařadila mezi 41 světových metropolí na 5 kontinentech, kde tato událost každoročně probíhá. Vedle pořádání stejnojmenného festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám, včetně vzdělávacích aktivit pro děti a mladé dospělé. Open House Praha je součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide. www.openhousepraha.cz

 

Comments

comments

Vyhledat