Opojné devadesátky ožijí v knize o tehdejší hudební scéně

Protržená hráz, opojení svobodou. Naplněná Lucerna, kde náhle nevystupovali jen konformní hudebníci, ale Krásné nové stroje, Psí vojáci anebo Už jsme doma. První půjčovny CD, první talíře televizních satelitů na střechách českých domů, první privátní rádia a televizní stanice, rozmach hudebních klubů a časopisů, novopečené gramofirmy. Klasici i novicové světového rocku, popu, jazzu, etnické i taneční hudby si u nás takřka podávali dveře. Kdo si to vybaví, hned se v duchu přenese do devadesátých let. Hudební historik Radek Diestler věnoval této převratné epoše celou knihu DEKÁDA NAPLNO. Kniha proměn české populární hudby 90. let 20. století. S erudicí, nadhledem a vtipem líčí, co tato devadesátková tsunami udělala s vnímáním a přijímáním hudby v Česku. 

Autor kombinuje pohled pamětníka a protagonisty těch dějů s přístupem a odstupem historika. „Už máme žádoucí časový odstup. A bohužel, první protagonisté těch časů pomalu začínají odcházet do věčných lovišť,“ komentuje, proč uzrál čas na zhodnocení dekády, charakteristické volností, odvahou a pravidly vytvářenými za pochodu. „Dnes žijeme v tak rychlé a informačně obžerné době, že lidé čím dál rychleji zapomínají,“ dodává.

První komplexní zpráva o populární hudbě 90. let v Československu, respektive České republice, vypráví příběh vzniku a proměn sítě hudebních klubů a festivalů, soukromých rádií, hudebních časopisů a televizních pořadů. Součástí knihy jsou také tematické kapitoly o vybraných hudebních stylech nebo žánrech, které více či méně významnou měrou ovlivnily tvář českých hudebních devadesátek. Dílo uzavírá anketa s významnými personami tehdejšího dění, ať už to jsou hudebníci (Petr Fiala, Blanka Šrůmová, Mardoša, Miroslav Wanek a další), tvůrci hudebních filmů, dokumentů či pořadů (Zdeněk Suchý, Jakub Skalický nebo Petr Zelenka), postavy v pozadí klíčových klubů (Petr Choura) nebo rádií (Jiří Neumann).

Ojedinělé dílo doprovázené fotografiemi vydává nakladatelství 65. pole. Za účasti českých hudebníků svázaných s 90. léty ji autor představí ve středu 6. prosince 2023 v 18.30 v KC Kaštan, Bělohorská 201/150, Praha 6. Křest knihy je součástí vernisáže výstavy pražského Popmusea s názvem JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE? 25. 11.2023 bude kniha představena v Plzni v rámci oslav 33. výročí hudebního klubu Pod lampou.

Radek Diestler

DEKÁDA NAPLNO. Kniha proměn české populární hudby 90. let 20. století.

Redakce Petra Diestlerová

Odborná spolupráce Petr Korál

Kniha je součást projektu 90ky. Iniciátor a garant projektu 90ky Petr Koza.

400 stran, cena 498 Kč

Vydalo nakladatelství 65. pole roku 2023.

V českém jazyce vydání první.

www.65pole.cz

Radek Diestler (*1972 v Plzni) vystudoval historii a archivnictví na FF UK v Praze a občas na tomto poli působí dodnes. Od roku 1991 přispívá do hudebních časopisů. Zakládající člen pražského Popmusea, dokumentátor a kurátor výstav tamtéž. Pro chebské Retromuseum připravil (s Alešem Opekarem) expozici populární hudby. Pro Radio Beat připravuje pořad Depozitář Popmusea a newsletter Beatová rozhledna. Je autorem biografií skupin Tři sestry (2000, 2010, 2015) a Našrot (2011), almanachů plzeňských klubů Pod lampou (2006, 2015) a Zach‘s Pub (s Petrou Kosovou, 2005), knihy o historii rockové hudby v západních Čechách Marshally nadoraz (2019) a průvodce po rockové Praze (Praha beatová, 2023). Další publikace o dějinách průmyslu, o plzeňském hokeji, pivu a vlastivědě českých zemí. Jako scenárista spolupracoval na dokumentárním cyklu o historii české populární hudby PopStory. Živí se tím, co ho baví, i když je to občas o zdraví (a o nervy).

Comments

comments

Vyhledat