Otevírá se dlouhodobá expozice Architekt Adolf Loos – modely a fotografie

Architekt Adolf Loos – modely a fotografie
Architekt Adolf Loos – modely a fotografie

Muzeum města Prahy – Centrum památek moderní architektury otevírá 5. listopadu 2021 v galerii Studijního a dokumentačního centra Norbertov dlouhodobou expozici s názvem Architekt Adolf Loos – modely a fotografie. Expozice jedinečné kolekce modelů a fotografií děl architekta Adolfa Loose bude důležitou součástí prohlídkového okruhu zahrnujícího Müllerovu vilu, Rothmayerovu vilu a Studijní a dokumentační centrum Norbertov. 

 

Kolekce architektonických modelů a fotografií děl Adolfa Loose byla součástí retrospektivní výstavy ADOLF LOOS SVĚTOOBČAN, kterou pořádalo Muzeum města Prahy ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze u příležitosti 150. výročí narození architekta Adolfa Loose.

 

Unikátní kolekci architektonických modelů a fotografií postavených budov i neuskutečněných projektů v Čechách a na Moravě jsme se rozhodli nadále zpřístupnit našim návštěvníkům v galerijním prostoru Studijního a dokumentačního centra Norbertov poblíž nejvýznamnější realizace tohoto významného architekta – Müllerovy vily. Expozice se tak stane svébytnou součástí prohlídky vily, během níž se bude možné seznámit s širším obsahem informací o architektonickém díle Loose v českých zemích.

 

Výběr představených fotografií je zároveň průřezem dlouhodobého průzkumu díla Adolfa Loose v českých zemích, který Muzeum města Prahy zahájilo již v roce 2003. Díky průzkumu a aktivitám Studijního a dokumentačního centra Adolfa Loose se podařilo znovu dostat Loosovo dílo do širokého povědomí, což následně vedlo ke zdařilé obnově několika plzeňských Loosových interiérů. V posledním roce se podařilo též zachránit jednu z prvních Loosových staveb na Moravě, vilu Viktora Bauera v Hrušovanech u Brna.

 

Dlouhodobá expozice modelů a fotografií děl architekta Adolfa Loose se tímto počinem stává součástí prohlídkového okruhu zahrnujícího Müllerovu vilu, Rothmayerovu vilu a Studijní a dokumentační centrum Norbertov, které vzniklo díky úsilí paní Milady Müllerové, ženy investora Müllerovy vily Ing. Františka Müllera. Její přání, aby zde vzniklo muzeum Adolfa Loose vyjádřené v dopise Oskaru Kokoschkovi v roce 1960, je postupně plněno. Dlouhodobou expozicí naší sbírky chceme přidat jejímu původnímu záměru další hodnotu.

 

Doprovodný program:

  1. 11. 2021, 17.00 hod.

Architektonické modely – pohled do zákulisí

 

Doprovodná přednáška představí historii i současnost výroby architektonických modelů. Poodhalí zákulisí příprav výroby modelů pro výroční výstavu ADOLF LOOS SVĚTOOBČAN, která se uskutečnila v Národním technickém muzeu u příležitosti výročí narození architekta Adolfa Loose.

Přednášející: Ing. arch. Petr Krajči

Prodej vstupenek na webových stránkách Muzea města Prahy

Vstupné: 60 Kč

 

Comments

comments

Vyhledat