Ozvěny festivalu Americké jaro 2018 budou na podzim

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Letos poprvé za 13 let své existence festival Americké jaro pokračuje na podzim pod názvem Ozvěny Amerického jara. Podzimní část festivalu bude rozsahově menší , ale své zaměření  a dramaturgii si zachovává. Diváci opět zažijí výjimečné koncerty jazzových a crossoverých hvězd americké hudby a také doprovodný program v podobě scénických čtení a debat.

Už jarní část festivalu byla nepochybně jednou z nejvýznamnějších jazzových událostí roku. Podzimní Ozvěny Amerického jara pokračují v tomto trendu díky osobnostem, které přijaly pozvání ředitelky a dramaturgyně festivalu Zdenky Součkové.

Největší hvězdou podzimních Ozvěn bude americká skupina The Bad Plus, která vystoupí 22. října v Jazz Docku.  Členové skupiny uhranuli diváky na celém světě svojí kreativitou, energií, jedinečným zvukem a citem pro živá vystoupení. Trio se vyhýbá žánrovému škatulkování a hledá neustále způsoby, jak překlenout pravidla a hranice žánrů a technik, a zároveň prozkoumává nekonečné možnosti souznění tří výjimečných muzikantů vystupujících v totální synchronii. Fenomenální bubeník Ari Hoenig se svým hvězdným triem ve složení Nitai Herskovits na piano a Or Bareket na kontrabas zahrají v pražském Jazz Docku 7. října. Představí zejména hudbu ze svého posledního alba The Pauper and The Magician. Ari Hoenig neúnavně zkoumá nejen rytmické, ale i melodické možnosti svého nástroje. Spolupracoval s řadou významných hudebníků jako je Joshua Redman, Mike Stern, Shirley Scott, Richard Bona a mnoha dalšími. Klavírista Nitai Herskovits je doma jak v jazzové, tak v klasické hudbě. Výrazný improvizační styl kontrabasisty Ora Bareketa odráží středomořské, jihoamerické i severoafrické vlivy, přesto je ale vždy pevně ukotven v tradici amerického jazzu.

Hudební část festivalu doplní scénické čtení z dopisů výjimečných žen blízkých TGM – Charlotty a Alice Masarykových pod názvem Drahá mama/ Dear Alice v podání hereček Daniely Kolářové a Marie Málkové a v režii Zuzany Burianové, kterým se pořadatel festivalu připojuje k oslavám 100. výročí založení Československa a vzpomínkám na osobnost T.G. Masaryka a jeho rodinu.

Kompletní program festivalu a další informace naleznete na www.americkejaro.cz.

Comments

comments

Vyhledat