Parta vynikajících lidí vydává LP Je krásný (Divnosti 2023) 

Parta vynikajících lidí / Foto Oskar Pilař
Parta vynikajících lidí / Foto Oskar Pilař

Krásné, ale často krátké momenty i změnu coby nosný prvek v sobě nese poselství nové desky s názvem Je krásný kapely Parta vynikajících lidí. Za albem stojí dva výrazní producenti současné české scény Tomáš Havlen (post-hudba) a Tomáš Tkáč (něco něco).

Být tvůrčím akterém na hudební scéně přináší kromě radosti z tvorby také nezbytný pocit nekompetentnosti. Písně Party vynikajících lidí se snaží z mnoha směrů k podobným pocitům přistoupit bez skrývání či předstírání. Dokáží se tak možná dostat ještě hlouběji, než by jejich autoři čekali.

Už přebal desky symbolizuje sjednocující koncept a odhaluje přístup celé nahrávky. Cítit se hloupě a nepatřičně je naprosto v pořádku, ono to může znamenat, že děláte něco nového a jiného, minimálně sami pro sebe. Klasická veřejná terapie v čase, přijetí sebe sama se vším všudy. Hudebně míříme k přímočarosti, zároveň odmítáme blažený topeníčko v rocku našich otců. Naopak největšími vzory jsou monumentální a výpravný popy současnosti jako je Caroline Polachek, či vyloženě kapelní čtení myšlenek a vypravěčství typu Big Thief. Do toho se prolíná tradice československýho songwritingu a jeho smysl pro jasně artikulovanou písničku. Vzorem nám je i nadále náš komunitní label Divnosti a veškerý výkruty tuzemský scény, “ říká frontman Zdeněk Lichnovský.

Je krásný se věnuje přehlcenosti vlastních pocitů a jejich následného sdílení („Tohle všechno končí ve tvym feedu“ skladba newsletter), přehodnocování vlastní identity („Nechci být mužem svých vzorů“ – skladba cosi), neschopnosti kontrolovat vlastní konání v záplavě každodenních činností („už zas dělám deset věcí najednou“ – skladba rozloučení) i předepsání prvních antidepresiv („půl života za půl hoďky“ skladba vodřený kolena). Textař a hlavní skladatel Party vynikajících lidí Zdeněk Lichnovský tak vystavuje účet posledním dvěma rokům prožitých na pozadí pandemií, válek, vnitřních rozporů a šťastného rodinného života.

„Po festivalu Pelhřimovy na nás kluci z post-hudby pokřikovali, že musíme udělat obrovskou popovou desku, že se nemáme vůbec držet zpátky. To mi dlouho hrálo v hlavě a už při přípravě singlu Monstrproces na sklonku roku 2021 se právě Havlen připojil k mixu písničky. Nakoplo nás to. Přišlo mi jako ideální nápad propojit Tkáčovu báječnou citlivost pro skladbu písniček s Havlenovou poutavou a dobrodružnou elektronickou cestou. A oni na to kývli! Velkou motivací bylo vidět je pracovat společně, protože jejich práci bez okolků obdivuju. Bubeník Martin Nouza přidal výrazný eletronicky-klubový cit. Experimentovali jsme, míchali, měnili zaběhlosti, “ dodává Lichnovský. Tkáč navíc stojí za domovským labelem PVL vydavatelstvím Divnosti.

Současnou sestavu Party vynikajících lidí tvoří Zdeněk Lichnovský (zpěv a kytara), Jiří Polák (kytara), Jakub Chaba (basa), Martin Nouza (bicí), Tereza Pecháčková (zpěv) a Štěpán Růžička (klávesy). Roku 2020 vydali debut Kam chceš jít, když nejlíp je tady, který v organickém zvuku celé skupiny vyzdvihoval důležitost blízkých osobních vztahů.

Je krásný vychází digitálně 21. dubna, o měsíc později také na vinylu včetně limitované edice v oranžovo-zeleném provedení desky. Pražský křest proběhne 18. 5. v Bike Jesus, kde spolu s PVL vystoupí Cold Cold Nights. Brněnský křest je naplánován na 31. 5. v Kabinetu Múz, během večera pokřtí svou novou desku i Zapomělsem a jako host vystoupí Dominik Zezula.

Parta vynikajících lidí chystá na letošní rok několik koncertů, včetně festivalových setů na Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice nebo na Vlčkovice festu.

YouTube dalších 30 dnů: https://www.youtube.com/watch?v=z_MKNZlvxHg

FB: https://www.facebook.com/partavynikajicichlidi

IG: https://www.instagram.com/partavynikajicichlidi/ 

Multilink: https://songwhip.com/partavynikajicichlidi/je-krasny

Web: https://bit.ly/koukninawebparty 

FB událost křest Praha: https://fb.me/e/Pg658BPl FB událost křest Brno: https://fb.me/e/113vrtCpy 

Je krásný (Divnosti, 2023) – tracklist 

01 – newsletter
02 – křižíkova fontána
03 – metaverzum
04 – dalších 30 dnů
05 – vodřený kolena
06 – slyšim
07 – cosi
08 – nikam
09 – dám si na chvilku pokoj
10 – rozloučení


Comments

comments

Vyhledat