Paseka vydá Rushdieho knihy podle plánu

<a href=ActuaLitté, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons">
ActuaLitté, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

V dubnu 2015 vyšel v Nakladatelství Paseka nový překlad románu Salmana Rushdieho Satanské verše. Nakladatelství, které se Rushdieho dílu věnuje soustavně od roku 2001, se rozhodlo pro nové vydání zejména proto, že kniha, obecně považovaná za jedno z nejvýznamnějších Rushdieho literárních děl, byla dosud českým čtenářům dostupná pouze ve značně nekvalitním a neúplném překladu z roku 1994. Nové české vydání, které vznikalo bezmála tři roky, tuto situaci napravilo. Překlad tak vůbec poprvé dovolil seznámit se s Rushdieho myšlenkově bohatým, mnohovrstevným a jazykově nápaditým dílem v podobě, která svou kvalitou plně odpovídá jeho původnímu anglickému znění. Po domluvě s překladatelem se nakladatelství rozhodlo text publikovat pod pseudonymem Jan O. Tichý. 

Satanské verše byly jedenáctým Rushdieho titulem, který v Nakladatelství Paseka vyšel od roku 2001, kdy se stalo autorovým hlavním českým vydavatelem. V posledních letech u Paseky vyšly mj. knihy Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí či Zlatý dům. Dlouhodobé nakladatelské plány se nemění. Letos v říjnu vyjde Rushdieho nejnovější román Quijote a v příštím roce bude následovat české vydání autorových esejů Jazyky pravdy.

Odvážné převyprávění klasického Cervantesova příběhu a současně svérázná reflexe televizní kultury. Tak by se ve zkratce dal charakterizovat nejnovější Rushdieho román Quijote, jenž byl, tak jako celá řada autorových dalších děl, nominován na prestižní Man Bookerovu cenu. V postmoderní perspektivě, která klade román do románu a přisuzuje všedním postavám roli velkých literárních hrdinů, se setkáváme s americko-indickým spisovatelem špionážních thrillerů, jenž stvoří vlastního protagonistu. Jeho Ismail Smile, stárnoucí obchodní cestující s léčivy, tak dlouho a návykově sleduje po hotelových pokojích televizní vysílání, až se fatálně zamiluje do bývalé bollywoodské hvězdičky. Navzdory tomu, že se s ní nikdy nesetká, píše jí milostné dopisy podepsané Quijote a společně se svým smyšleným synem Sanchem podnikne za svou nenaplněnou lásku cestu napříč Spojenými státy. V barvitém, pro autora typickém literárním kaleidoskopu přitom ožívají témata, jako je rasismus, závislost na opiátech či dvousečné působení populární kultury. 

Další informace nebude v současné chvíli nakladatelství poskytovat.

Comments

comments

Vyhledat