Píšťaly varhan jako hučení dolu. Hudba k filmu Nová šichta je výjimečná.

foto Artcam
foto Artcam

Ve filmu NOVÁ ŠICHTA zní varhany.
Autorkou originálního soundtracku je skladatelka Eliška Cílková

Úspěšný snímek režiséra Jindřicha Andrše o horníkovi, který se rekvalifikuje na programátora, doprovodila originální autorskou hudbou skladatelka a filmařka Eliška Cílková. Ta má čerstvě na kontě nominaci na Českého lva za svůj krátký film Pripyat Piano, který je nominován také na Cenu filmových kritiků rovněž v kategorii krátkých filmů. Hudba k filmu Nová šichta je nyní k dispozici online na hudebních serverech Spotify, iTunes, Apple Music a Amazon: A New Shift / Nova sichta (Original Score) by Eliska Cilkova

 

Snímek Nová šichta sice teprve čeká na svou distribuční premiéru, sesbíral už ale řadu cen. Na festivalu 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava získal cenu diváků, hlavní cenu v sekci Česká radost jako nejlepší domácí film, i cenu Silver Eye za nejlepší celovečerní film trhu East Silver. Vavříny si snímek plný naděje i humoru odnesl také z prestižního festivalu DOK Leipzig: Zlatou holubici neboli Cenu divácké poroty v nové soutěžní Zlaté sekci pro celovečerní film, a Cenu televize MDR pro mimořádný východoevropský dokument.

Nejnověji byl film nominován na Cenu innogy pro objev roku Sdružením filmových kritiků, které každoročně uděluje Ceny české filmové kritiky v několika kategoriích. Letos budou Ceny vyhlášeny 6. února 2021.  Na cenu Objev roku může být nominován i film před oficiální premiérou. Snímek Nová šichta tak může být příští rok, po oficiální premiéře, nominován i na další – hlavní – ceny. Více o cenách zde.

 

 

Píšťaly varhan jako hučení dolu

Autorská hudba k Nové Šichtě je složena na kostelní varhany,“ říká skladatelka Eliška Cílková. „Během procesu hledání správného zvuku a témbru jsem vycházela z toho, že nejhlubší (a zároveň největší) píšťaly varhan znějí v určitých rejstřících nevšedně a vydávají zvuk podobný syntetickému hučení dolu. Mým záměrem bylo vytvořit hudbu minimalistickou, která by umožnila nacítění se na hlavní postavu a její vnitřní svět.“

„Zaujalo mě, že v době, kdy Tomáš pracoval v dole, byl zvyklý chodit jako technik i několik hodin sám a pěšky temnými šachtami, někdy zcela po tmě. Tento aspekt mi přišel velice lidský a duchovní, podobně jako je pro mě i zvuk varhan. V některých scénách filmu jsem s varhanami ale pracovala tak, aby zaznívaly jejich rejstříky v dlouhých plochách a divák nemusel přemýšlet nad tím, jestli slyší zvuk prostředí, anebo komponovanou hudbu. Jinde zaznívají klasické skladby. Práce na skládání trvala i s postprodukcí necelý půl rok.“

 

Eliška Cílková studovala skladbu v Praze (Akademie Múzických Umění v Praze), ve Vídni (Universität für Musik und darstellende Kunst) a v New Yorku (Columbia University in the city of New York). Její tvorba byla hojně prezentována v Česku i v zahraničí, a získala několik ocenění (cena AHUV, cena Musica Nova, Czech Press Photo Video). Recenze některých skladeb vyšly např. v The New York Times, nebo v oxfordské publikaci Experimental Music Since 1970 by Jennie Goatschalk, a dalších.  Více info: www.eliskacilkova.com.

 

 

Název alba: A New Shift / Nova sichta (Original Score)

Tracklist:

  1. Miner
  2. Set The Scene (Opening titles)
  3. On The Way Home
  4. Dawn Of A New Day
  5. Date
  6. Brickworks
  7. Last Harmony
  8. A New Shift Main Theme (End Titles)
  9. Composer’s Dream (Bonus Track 1)
  10. Miner’s Soul (Bonus Track 2)

 

Mastering: 1. – 10. Richard Vacula, 8. Richard Vacula, Šimon Hermann

Composed and Performed: Eliška Cílková

Nahrávky: Filip Blatný

Cover: Jan Němec

 

 

 

NOVÁ ŠICHTA

Snímek, který vznikal téměř čtyři roky, je citlivě a s humorem natočená výpověď o člověku, který je nucen čelit velké životní výzvě. Hlavním hrdinou filmu o houževnatosti a důstojnosti je horník Tomáš Hisem, který celý život fáral v dole na ostravsku, ale proměny práce ho vyženou na povrch a na pracovní trh, na kterém se nikdy nepohyboval. Tomáš se rozhodne stát se programátorem…

 

SYNOPSE:

25 let strávil Tomáš Hisem pod zemí jako horník na Ostravsku. Trh práce se ale prudce mění, doly zavírají, havíři se rekvalifikují. Tomáš si navzdory nevěřícím pohledům svých kamarádů volí specializaci, která má k jeho původní profesi opravdu na hony daleko. Hodlá vyměnit šachtu za digitální prostor a stát se programátorem. Intimní a zároveň lehce humorný časosběrný portrét režiséra Jindřicha Andrše sleduje komorní, ale epickou odyseu obyčejného člověka. Svým nevtíravým humanismem evokuje díla klasiků britského sociálního realismu, její řízný ostravský akcent si však s ničím nespletete.

Distribuční premiéra snímku je plánována na 11. 2. 2020. Datum premiéry bude aktualizováno s ohledem na aktuální podmínky kinodistribuce v ČR.

 

Jindřich Andrš (1994)

je debutujícím režisérem a producentem. Studoval režii dokumentárních filmů na FAMU, filmovou vědu na Univerzitě Karlově a Edinburgh Napier University. Za svůj krátký film Poslední šichta Tomáše Hisemaobdržel Zvláštní uznání v sekci Česká radost na MFDF Jihlava 2017 a další ceny. Nová šichta – intimní časosběrný portrét propuštěného horníka, který se rozhodl přeučit na programátora, je jeho celovečerním debutem. S Novou šichtou se zúčastnil mezinárodních workshopů Ex Oriente, Doc Incubator CZ a IDFA Academy. Jako producent dokončil krátký film Pripyat Piano – filmovou báseň z Černobylu. Pripyat Piano obdrželo v roce 2019 cenu Silver Eye Award.

 

 

Comments

comments

Vyhledat