Pop-up výstava Intermezzo ukáže díla současných umělců ve spojení se světem opery

Jiří David – Dech exploze, foto pořadatel akce
Jiří David – Dech exploze, foto pořadatel akce

Pětidenní pop-up výstava Intermezzo konfrontující současné výtvarné umění se světem opery bude slavnostně otevřena 23. června v 19.30 hodin v prostorách bývalé restaurace u piazzety Nové scény Národního divadla na náměstí Václava Havla v Praze.

 

 

Výstavu zahájí partem ze své oceňované role Helgy v opeře Ivana Achera Sternenhoch jedna z nejúspěšnějších současných českých operních pěvkyň Vanda Šípová. Ta následně vystoupí se slavnou operní divou Soňou Červenou na zahájení festivalu Opera Nova, kterému bude vernisáž předcházet. Výstava do 27. června nabídne veřejnosti zdarma unikátní možnost zhlédnout zhruba čtyřicet obrazů, soch a objektů předních současných výtvarných umělců, jako je Jiří David, Lubomír Typlt, Markéta Hlinovská, Jakub Tytykalo, Jan Kaláb nebo Michal Pěchouček, otevřena budedenně od 10 do 20 hodin.

Výstava Intermezzo, v hudebním názvosloví “mezihra”, je doprovodným programem druhého ročníku festivalu současného hudebního divadla Opera Nova pořádaného Národním divadlem v Praze. Vernisáž výstavy tak ve 20 hodin plynule přejde ve slavnostní zahájení festivalu v podání jeho patronky, legendární operní pěvkyně a herečky Soni Červené a operní zpěvačky Vandy Šípové. Zahajovací performance festivalu na hudbu Ivana Acherabude inspirovaná partem z divadelního představení Vévodkyně a kuchařka na motivy Ladislava Fukse.

Expozice Intermezzo nabídne průřez současným uměním prostřednictvím tvorby výtvarných umělců, jako je Jiří David, Lubomír Typlt, Jan Kaláb, Michal Cimala, Michal Škapa, Markéta Hlinovská, Michal Pěchouček, Jakub Tytykalo, Jan Merta, Jakub Roztočil, Magdalena Roztočilová, Pavel Šmíd, Josefína Jonášová nebo Pavel Malina. Architekt výstavy, scénograf a bývalý ředitel Národního divadla Daniel Dvořák, se pro instalaci výstavy inspiroval světem operně-divadelním prostředím, některá díla tak budou instalovaná na notových pultících nebo na dřevotřískových deskách pro výrobu kulis.“Věříme, že Intermezzo dostojí svému názvu a stane se skutečnou mezihrou, jakýmsi ‘odskokem’k vizuálnímu umění od programu operního festivalu. Půjde však o svébytnou výstavu, kde lze vysledovat, jakým směrem se ubírá současná výtvarná scéna,” říká kurátor výstavy Michal Šeba z galerie Pictura. Výstavu doplní díla studentů ateliéru intermediální konfrontaceJiřího Davida na pražské VŠUP.

Výstava Intermezzo proběhne u příležitosti druhého ročníku přehlídky současného hudebního divadla, festivalu Opera Novapořádaného Národním divadlem v Praze. Festival, jehož cílem je současnou moderní operu dostat do obecného povědomí a který přivítá divadla a nezávislé scény z České i Slovenské republiky, se bude konat od 23. do 27. června na Nové scéně Národního divadla a na přilehlé piazzetě, resp. náměstí Václava Havla. Kromě divadelních představení nabídne bohatý doprovodný program včetně výstav a filmových projekcí. Multižánrový program festivalu je určen nejen pro milovníky soudobé operní tvorby.

 

Více na www.narodni-divadlo.cz/cs/opera/operanova

Comments

comments

Vyhledat