Pragovka Gallery dnes zahájila čtyři nové výstavy

foto: Pragovka Gallery
foto: Pragovka Gallery

Dnes večer byly v v prostorách Pragovka Gallery ve Vysočanech zahájeny čtyři nové výstavy. V druhé půli června navíc ve spolupráci s FAMU zahájí provoz letní kino projekcemi současných filmů za účasti jejich autorů.  

Výstava nazvaná Penetrace s přívlastkem fluidní malba se rafinovanou strategií zhostí rozsáhlého industriálního prostoru a odhalí jeho skryté potenciály a významové konotace. Kurátor výstavy Jiří Černický naznačil, že půjde o pojetí malby, jež je: „…neohraničena rámem, ale pouze sama sebou a mívá spíše invazivní charakter. Nejenže se může amébovitě nebo jakkoli jinak rozrůstat, někdy snad i pohlcovat prostor, ale má možnost jím i prostupovat. Může se skrývat uvnitř zdí a někdy nečekaně vystupovat na povrch…“. Na výstavě se mimo jiné představí i někteří nepřehlédnutelní autoři jako např.: David Böhm, Jiří Franta, Marek Meduna či třeba Tomáš Vaněk, které doplní vybraní studenti a absolventi ateliéru Malby na pražské UMPRUM.

Rovněž druhá výstava, s výmluvným názvem ZVERIMEX, promluví spíše konceptuální estetikou.  Představí se na ní totiž studenti (a jeden absolvent) ateliéru Intermediální konfrontace, jenž na UMPRUM vede Jiří David. Koncept výstavy metaforicky přibližuje její mladá kurátorka Anna Šímová i těmito slovy: „Každý sám, všichni spolu. Nikde to nevoní tak jako tady. Tolik různých skřeků, tolik jazyků, jež si asi nerozumějí, ale nemůžou jinak, sdílejí.“ Kurátorka také poznamenává, že jde o: „…typickou studentskou výstavu vzniklou ‚zdola‘. Nezaštiťuje ji osobnost vedoucího pedagoga, nemá ani dohled, ani odborné či lidské ‚posvěcení‘.“ Nahlíženo tedy například očima významného filosofa moderního umění Arthura Danta (poznámka autora tiskové zprávy), tak za výstavou nestojí doposud etablovaný „agent“ světa uměleckého provozu.  To může přinést osvěžující a nečekanou inspiraci. Vystavujícími budou např.: Adéla Kostkanová, Martina Staňková či třeba Amalie Hubeňáková.

Jestliže Penetrace a Zverimex znejistí hranice současných estetických norem, pak třetí projekt půjde ke smyslu samotné tvořivosti. O projektu Jamming, malba jako zážitek jeho kurátorka Terezie Zemánková uvádí: „Jamming je experimentální výtvarný projekt, ve kterém společně tvoří umělci s nálepkou „mentální hendikep“ a umělci postižení akademickým vzděláním. Jde o pokus prolomit bariéry na různých frontách: projekt chce dokázat, že několik malířů se může podělit o jedno plátno a že lidé s nálepkou ‚mentální hendikep‘ i ti bez ní nemusí žít v oddělených světech. Proces tvorby lze nazývat „proto-utopický“: během ‚jam sessions‘, kde obrazy vznikají, vytváříme zároveň model společnosti, ve které jsou hlavními hodnotami spolupráce, rovnoprávnost, tolerance a přijímání diverzity.“ Za projektem stojí spolek Barvolam a budou se na něm podílet kupříkladu: Dagmar Filípková, Mirek Kaufman, Otto Kouwen či třeba Marie Kůsová.

Zahájen bude i autorský projekt Stopování multimediální umělkyně a rezidentky Pragovky Martiny Chloupy, již si ke spolupráci přizvala jako hosta malířku Irenu Stanevu. Martina Chloupa nejčastěji vystavuje své malby, přestože asi mnohem známější jsou její konceptuální objekty. Pro výstavní prostor The White Room si společně se svým hostem připravila novou obrazovou formu – cyklus transparentních figurálních torz, která skrze reflexi prchavosti subjektivní povahy zkušenosti nechávají citlivě vyvstat křehkost obecné představy reality.  

 Od června zahájí provoz letní kino ve spolupráci s FAMU, které bude promítat nové a úspěšné absolventské a studentské filmy.  Pravidelné čtvrteční letní kino se bude nepravidelně propojovat s událostmi Dolce far niente – od neformálních setkání s umělci, přes performance, až ke kurátorským a komentovaným prohlídkám.  Filmovým projekcím budou předcházet autorské a odborné úvody.  U vybraných projekcí současných českých snímků se organizátoři pokusí zajistit i účast režisérů k pofilmové diskusi. Galerijní prostory v této souvislosti budou otevřeny od 16:00 do pozdních hodin. Navíc areál Pragovky nabídne možnost občerstvení v Kafe Pragovka a Permanent Beer Festu.

Aktualizované informace o provozu letního kina a programu Dolce far niente sledujte na pragovka.com/cs,

Comments

comments

Vyhledat