Praha noir vychází ve Spojených státech

foto nakladatel knihy
foto nakladatel knihy

Povídkový soubor Praha noir se letos dočkal avizovaného amerického vydání. Již před oficiálním anglickým vydáním si kniha vysloužila příznivé recenze v oborových časopisech Publishers Weekly či Kirkus Reviews.

Nakladatelství Akashic Books připravilo Prague Noir jako 90. svazek série, v níž autoři zasazují kriminální příběhy do konkrétních míst amerických i světových měst. Newyorská prezentace knihy proběhne 12. května v Českém centru v rámci večera Europaen Literature Night, kdy se bude číst celkem čtrnáct ukázek z knih českých i evropských autorů. Díky finanční podpoře Českého literárního centra se akce mohou zúčastnit také editor knihy Pavel Mandys, autorka jedné z povídek Petra Soukupová a Miloš Urban, který také do sborníku přispěl.

Prestižní edici Noir má od roku 2003 americké nakladatelství Akashic Books, které začalo domácím Brooklynem, postupně mapovalo další americká města a vydalo se i do světa, svou noirovou podobu mají Helsinki, Teherán, Londýn, Paříž, Barcelona, Singapur…

Výsledkem české sbírky, která vyšla poprvé předloni u Nakladatelství Paseka a stala se bestsellerem, je pestrá kolekce, v níž se některé povídky k žánru noiru váží velmi volně (Šabachův Večer tříkrálový nebo Olda č. 3 Ireny Hejdové, který má svou sousedskou povahou blízko k těm od Karla Čapka nebo Jiřího Marka), zatímco jiné jsou jeho ryzím příkladem (především Goffovi Tři mušketýři). Amatéři od Štěpána Kopřivy, to je akční drsná škola, Sýkorův Percy Thrillington klasická detektivní povídka.

Někteří z autorů se více či méně nápadně vracejí ke svým předchozím knihám: Petr Stančík znovu uvádí na scénu hrdinu Mlýnu na mumie, komisaře Durmana, Petra Soukupová variuje motiv nenadálé a nevysvětlené ztráty člena rodiny, jakými se vyznačovaly povídky z knihy Zmizet, Kateřina Tučková pátrá v minulosti jedné ženy poznamenané příkořími komunistického režimu a povídka Všechny starý převleky Markéty Pilátové opět připomíná světoběžnické příběhy anglosaských autorů.

Ondřej Neff napsal romaneto v tradici Jakuba Arbesa, Miloš Urban nadsazenou akční historku z Karlova mostu, Jiří Walker Procházka se vydal mezi světské na Matějské pouti, Karol Sidon do minulosti jedné židovské rodiny a Michaela Klevisová přispěla křehkou povídkou o těsné blízkosti nečekaného iracionálního nebezpečí.

Praha noir
Autorky a autoři povídek: Chaim Cigan, Martin Goffa, Irena Hejdová, Michaela Klevisová, Štěpán Kopřiva, Ondřej Neff, Jiří W. Procházka, Markéta Pilátová, Petra Soukupová, Michal Sýkora, Petr Stančík, Petr Šabach, Kateřina Tučková, Miloš Urban

2016, 304 stran, vázaná, 329 korun

Comments

comments

Vyhledat