Příští stanice: Metrovize

Výpravná kniha vydavatelství BiggBoss Books odhaluje historii i budoucnost fenoménu pražského metra. Ukončete výstup a nástup, předprodej je spuštěn.

Celý název „vizuálního průvodce pražským metrem“ je Metrovize – Historie, současnost a budoucnost pražského metra v architektonických perspektivách a vizualizacích v letech 1926–2020. Jedná se o další společnou práci autorského tandemu Jan Charvát (text) a Jan Matoušek (grafika), kteří v roce 2017 zaujali obdobně tematickou publikací Nádech výdech. Kniha o architektuře výdechů pražského metra se tehdy probojovala do finále soutěže Nejkrásnější česká kniha. Charvát je také spoluautorem kultovní knižní trilogie Kmeny. 

Metrovize je svébytnou kronikou vizuálních stylů československé a české architektury, které rezonují ve stanicích pražského metra. Od nerealizovaných projektů z let 1926–1966, přes historické návrhy architektů Václava Aulického, Antonína Engela nebo Stanislava Hubičky, až po futuristické vize Veroniky Huškové či 3D animace Jakuba Nepraše. 

Kouzlo poctivé ruční práce

Součástí publikace je i rozhovor s architektem Jaroslavem Sýkorou, který se již více než tři dekády systematicky věnuje „architektonickému kreslení“, což je disciplína, která se s nástupem striktně počítačových metod z prací studentů i expertů bohužel vytrácí. Jak přibližuje Jan Charvát, „to, že dnes umí málokdo kreslit tak, jako to běžně uměli architekti minulé generace, je vedle úpadku vzdělávání dáno technologickým pokrokem a digitálními vizualizacemi. Jak sami v knize uvidíte, některé starší perspektivy jsou nejen vysoce řemeslně zdařilé, ale mnohé výtvarně přesahují svůj původní účel. A nebál bych se je třeba pověsit doma na zeď.“ 

Celkové grafické řešení Metrovize je inspirováno orientačním systémem pražského metra a vychází přímo z estetiky samotných vizualizací podzemního prostoru: „Pracujeme s výraznou typografií a kontrastním rytmem černé a bílé, čímž odkazujeme nejen na střídání tmy a světla během cesty podzemím, ale také na ponor do myšlenkového šera při vytváření vize budoucnosti,“ říká grafický designér Jan Matoušek. Ten je mimo jiné autorem vizuální identity knih Město=Médium nebo chystané publikace Squadron, která má být vizuálním průletem historií a současností českého letectví, včetně připomínky hrdinných příběhů československých pilotů ve službách britské RAF během 2. světové války. 

Kniha Metrovize vychází v prosinci 2019. Aktuálně je k objednání za 395 Kč (tedy o 137 Kč výhodněji). Nastupujte vpravo ve směru jízdy: https://shop.biggboss.cz/products/jan-charvat-metrovize 

 

Comments

comments

Vyhledat