24.9. proběhne v Praze happening skateboardistů

LUKAS DANEK_FOTO JAROSLAV KUCERA
LUKAS DANEK_FOTO JAROSLAV KUCERA

Ve čtvrtek 24. září se uskuteční happening skateboardistů u OC Krakov v Praze – 8 Bohnicích. Cílem této spontánní akce je seznámit širokou veřejnost s vývojem našich aktivit od návrhu po skutečnou výstavbu skateparku v Bohnicích, kde má tento nový Olympijský sport dlouhou a bohatou tradici. Její součástí bude hromadná jízda skateboardistů, pouliční expozice o historii skateboardingu v této čtvrti a v neposlední řadě petiční akce. Zveme proto širokou veřejnost na odpoledne ve znamení skateboardingu napříč generacemi.

Myšlenka skateparku v Bohnicích je téměř tak stará, jako sídliště samo. Nejnovější impulz ale přišel od školáka Vojty, který před několika lety musel dojíždět do jiných městských částí, aby se mohl věnovat svému oblíbenému sportu (scooteringu) v plnohodnotném skateparku. Vojta měl vizi a přesnou představu, jak by měl vysněný skatepark vypadat. Spolu se svojí maminkou získali pro tuto věc několik dalších skaters z Bohnic a s projektem skateparku se r. 2017 zúčastnili občanské soutěže pro zvelebení veřejného prostoru MŠ Praha 8 „Moje Osmička“. Zde se projekt skateparku umístil vysoko v první desítce vítězných projektů určených k finanční podpoře a realizaci (4. místo). Zdálo by se, že splnění přání Vojty a generací dětí z Bohnic nic nestojí v cestě. Ovšem po volbách v roce 2018 zastavila současná koalice valnou většinu připravovaných i rozpracovaných projektů souvisejících s participativním rozpočtem a do nové Rady materiál k realizaci vítězných návrhů z roku 2018 nikdy nešel.

Popularita sportů, pro které je skatepark podmínkou, jako je skateboarding, scootering, in-line brusle nebo Freestyle BMX kola mezi současnou mládeží stále roste, ovšem městská část Praha 8 (která patří mezi jedny z největších pražských MČ) žádné vhodné sportoviště (plnohodnotný skatepark) pro provozování všech těchto sportů nemá. Příkladem mohou být už stávající skateparky v ostatních městských částech Prahy, které jsou denně intenzivně využívány dětmi a mládeží, nebo využitelnost skate akademií, jejichž kapacity bývají v sezóně pro značný zájem zcela zaplněny.

V momentě, kdy mladší děti nemají v blízkosti svého okolí skatepark, mají zcela nevýhodné postavení oproti starším, protože je rodiče nenechají samotné cestovat daleko od svého bydliště. Ti starší naopak musí jezdit do okolních městských částí, což někdy přináší i nepředvídatelné komplikace a zároveň tím přichází i o drahý čas strávený přesuny místo toho, aby ho věnovaly konkrétnímu tréninku.

Kolika dětí nebo vyznavačů výše zmíněných sportů na Praze 8 se to týká, chceme petiční akcí ukázat. Do této akce se budou moci zapojit i rodiče podpisem samotné petice přímo na místě nebo on-line verzí a ti co aktivně jezdí na skateboardu, longboardu, koloběžce, kole nebo na bruslích, se mohou zúčastnit společné jízdy na cyklostezce v ulici Lehnická (známé jako psí stezka) nebo se vyjádřit formou krátkých videí, které budeme postupně zveřejňovat na facebookové stránce „Budeme mít skatepark v Bohnicích“.

On-line petice: https://e-petice.cz/petitions/chceme-skatepark-v-bohnicich.html

 

Comments

comments

Vyhledat