Proč se židovští muži nesmí podívat na židovské ženy?

Tuvia Tenenbom, izraelsko-americký spisovatel, uvede v Praze ve světové premiéře svou novou knihu, která je politicky nekorektní zprávou o dnešních ortodoxních Židech.  

V Česku mimořádně oblíbený spisovatel Tuvia Tenenbom přichází s novou knihou „Po čem rabíni touží“, kterou představí 22. listopadu v Praze. Jde o jeho šestou knihu, která vychází v češtině u Nakladatelství Zeď. Čeština je i vůbec prvním jazykem, ve kterém nové Tenenbomovo dílo spatří světlo světa.

Tenenbom se v knize opět vydává na cestu, tentokrát ale nenajezdil tisíce kilometrů. Na této své zatím nejtěžší cestě se vydal k vlastním kořenům, do obtížně pochopitelného a proniknutelného světa ortodoxních Židů v Jeruzalémě, kde vyrůstal. Vyzpovídal lidi z prostředí, o němž většina z nás neví vůbec nic. Sám se snažil v tomto světě zorientovat. Výsledný obrázek je neobyčejně vtipnou a zároveň „politicky“ nekorektní zprávou o dnešních ortodoxních Židech a jejich životě. Kniha je plná zábavných dialogů i pronikavých pozorování. Je přirozené, že Tuvia Tenenbom na své cestě hledá také sám sebe.

Tenenbom již v mládí opustil život v ortodoxní židovské společnosti, aby se mohl nahlas ptát na vše, co jej napadne. Po letech života v liberálním New Yorku zjistil, že si musí čím dál víc i zde dávat pozor na otázky, které klade. Postupně si uvědomil, že jeho někdejším rabínům z ortodoxní komunity, kteří jsou svázaní božími zákony, by se život v dnešním „liberálním“ New Yorku, který je pro změnu svázaný všeobecnou korektností, líbil. Proto se vypravil do Izraele, aby navázal tam, kde před lety skončil. Začal otázkou: Proč se židovští muži nesmí podívat na židovské ženy. Pokračoval např. dotazy: Jak to, že někteří ortodoxní Židé vůbec neznají Bibli? Proč uctívají rabína víc než Boha? Proč na otázku odpovídají otázkou? Proč je v Jeruzalémě víc rabínů než koček? Kdo znamená víc – rabín nebo rebe? Proč se ženy smějí dívat na muže? Proč někteří chodí oblečeni jako ve středověku? Co se stane, až Bůh všechny vzkřísí? Proč se nesmí říkat Bůh? A kdo přijede na bílém oslu? Aby se dopátral odpovědí, prochodil izraelsko-americký autor Svaté město křížem krážem. Navštívil školy i hroby, snědl spoustu jídla a vypil hektolitry coca-coly. Mluvil se stovkami lidí, od běžných Židů po rabíny, od Aškenázů po Sefardy, od žebráků po milionáře, od šejdířů po svaté muže. Svými otázkami řadu lidí provokoval a díky tomu často zjistil, co si doopravdy myslí.


Tuvia Tenenbom se narodil v roce 1957 v Izraeli, vyrůstal v ortodoxní židovské rodině a byl předurčen k životu rabína, stejně jako jeho otec. Coby mladík ale odjel do USA a usadil se v New Yorku, protože umění mu učarovalo víc. Začal psát hry a založil divadlo Jewish Theater of New York. Stal se „zakladatelem nové formy židovského divadla“, jak o něm napsal francouzský list Le Monde. Vedle toho začal Tenenbom psát eseje a sloupky do novin, přispívá do Die Zeit, Corriere della Sera či Jediot Achronot. Poté začal psát knihy. Antisemitismus, který prostupuje dnešní Německo i 70 let po druhé světové válce, zachycuje jeho první kniha I Sleep in Hitler’s Room (Spím v Hitlerově pokoji), jejíž vydání v Německu provázelo nadšení i pohoršení kritiků. Následovala knížka Catch the Jew! (Chyťte Žida!), která zkoumá soužití Izraelců a Palestinců, zároveň si všímá podivuhodné role evropských politiků a organizací, sypajících peníze do palestinských projektů a zcela jednostranně se stavějících na stranu Palestinců proti Izraeli. Pak přišla kniha The Lies They Tell (Všechny jejich lži), neuvěřitelně otevřený vhled do americké společnosti, který — ač byl napsán těsně před vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách — odhaluje kořeny dnešní politické proměny USA, rozpor mezi liberálním pobřežím a zbytkem země, velmi rozšířený antisemitismus, nenávist k Izraeli i pokrytecký postoj k černochům. Dopady uprchlické krize v Německu zkoumal v Hello, Refugees! (Čau uprchlíci!), brexit a antisemitismus v Británii pak v knize The Taming of the Jew (Krysy Jejího Veličenstva). Všechny knihy Tuvii Tenenboma uvádí na český trh Nakladatelství Zeď ( www.knihyzed.cz ).

Comments

comments

Vyhledat