Program 12. ročníku festivalu dokumentárního divadla AKCENT

Přinášíme program 12. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT, který se uskuteční ve dnech 16. –  27. listopadu 2022 v divadla Archa.

 

FB event cover 01 Perche non io.jpg

16. a 17. listopadu / 20.00
Perché non io? / Proč ne já?

NEST Napoli Est Teatro a Fondazione Campania dei Festival (Neapol), za podpory Českého centra v Římě
Koncept a režie: Jana Svobodová
Světová premiéra


Alessandra pracuje v baru, Domenico brousí karoserie aut v rodinné firmě, Daniela kasíruje do noci v pizzerii. Chtějí být nejlepší, chtějí být vidět. Chtějí žít svůj velký sen. Milují divadlo. Mají za sebou castingy do Sorrentinových filmů, role v seriálech pro Netflix, italského Oscara za režii krátkého filmu. Devět mladých umělců z východní, chudé části Neapole. Devět osobních příběhů v silných metaforických obrazech.

Ze scény zazní Italština a neapolský dialekt. Uvádíme s českými a anglickými titulky.
Po představení 17. 11. následuje debata s režisérkou a autorkou konceptu Janou Svobodovou, tvůrčím týmem a diváky.

Speciální nabídka pro všechny studenty!
V rámci oslav Mezinárodního dne studentstva 17. listopadu můžete přijít do Archy na večerní představení Perche non io?/Proč ne já? za zvýhodněnou cenu 50 Kč. Vstupenky můžete koupit v síti GoOut a na pokladně Divadla Archa. Při online nákupu vstupenky zvolte kategorii „Den studentstva“.

Vstupenky

 

FB event cover 02 8 skladeb.jpg

18. a 19. listopadu / 20.00
Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum

Divadlo Archa a Jam Factory, Lvov / Text: Anastasiia Kosodii / Scénický koncept: Jana Svobodová
první uvedení

Říká se, že Inter arma silent musae. Ale je tomu skutečně tak? Ukrajinští umělci se kvůli ruské agresi ocitli ve velmi těžké situaci. S hrůzou sledujeme zprávy z bojiště a umělce, kteří jsou ve válce, prostě neslyšíme. Ztratili své publikum doma a k nám jejich hlas nedolehne. Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum je silnou emotivní výpovědí, která má moderní formu a zároveň hluboké kořeny v ukrajinské kulturní tradici.

18. listopadu následuje po scénickém čtení debata s autorkou Anastasiiou Kosodii, režisérkou a autorkou konceptu Janou Svobodovou, tvůrčím týmem a diváky. Debata bude moderovaná Henkem Keizerem.

19. listopadu uvádíme v rámci NOCI DIVADEL s dramaturgickým úvodem Ondřeje Hraba.

Součástí představení je projekce textu Anastasiie Kosodii v plném znění v českém a anglickém jazyce.

Vstupenky

 

FB event cover 07 Konference.jpg

19. listopadu / 10.00 – 17.00
mezinárodní konference

Divadlo do škol
What’SAP – Exchange of Social Art Practices
Mezinárodní konference zaměřená na využití postupů sociálně specifického divadla v pedagogické praxi. Své projekty, které reflektují rozdílnost implementace těchto nástrojů v souvislosti s daným prostředím a jeho komunitou, představí odborníci na tuto problematiku z Francie, Srbska, Maďarska a České republiky. Evropští experti se tak setkají v mezioborové diskusi o současném stavu a budoucnosti tohoto jedinečného oboru.
Konference je určena pro účastníky z řad pedagogů, umělců, studentů vysokých škol a všem, kteří se zabývají tématem implementace divadelních nástrojů do vzdělávacího systému.
V rámci projektu The What’SAP – Exchange of Social Art Practices spolupořádají: ProProgressione (Maďarsko), Kulturanova (Srbsko), Compagnie DK-BEL (Francie) & Divadlo Archa.
The What’SAP – Exchange of Social Art Practices  project is co-funded by the Creative Europe Programme of the European Union.

V angličtině bez překladu. Vstup je zdarma na základě registrace.
Registrace na → https://bit.ly/KonferenceDivadloDoSkol

FB event cover 03 Zbytečnosti.jpg

20. listopadu / 20.00
Zbytečnosti

Spielraum Kollektiv
Inscenace česko-německého sdružení se svým originálním způsobem zaměřuje na téma proměny klimatu. Píše se rok 2500. Výzkumný tým vás vede na dobrodružnou výpravu do roku 2022, do doby splněných snů… Podívejte se s odstupem pěti století na rok 2022 s humorem a zahrajte si na tehdejší obyvatele Země.

Uvádíme v češtině.

Vstupenky

 

FB event cover 04 Kůrovec.jpg

23. listopadu / 19.00
Pragovka Art District
Kůrovec

Amálie Poledníčková a kol.
Zvukově-světelná instalace
Vojenský újezd Březina je veřejnosti nepřístupné území, které bojuje s malým, ale důsledným nepřítelem. Docela malý brouček, proti kterému nastupují těžkotonážní zbraně harvestorů. Krajina se rozkládá, stává se cizí. Vše je třeba likvidovat beze zbytku. Dva lesníci v temnotě lesa se snaží vnést světlo do bezvýchodné situace. Z mrtvých kusů staré scénografie se stávají konkrétními předměty a z mozaiky autentických výpovědí odpovědných mužů, kteří často mají opačné názory, se rodí příběh.

Uvádíme v češtině.

Vstupenky

 

FB event cover 05 Out of the blue.jpg

25. a 26. listopadu / 20.00
Out of the blue / Zčistajasna

CAMPO, Gent
Koncept: Silke Huysmans & Hannes Dereere
„Víme více o povrchu Měsíce než o dně oceánu.“ Toto tvrzení často zaznívá, když se mluví o mořských hlubinách. Nerostné bohatství na souši je již skoro vyčerpané, těžařské společnosti se proto obracejí k oceánu. Závěrečná část úspěšné trilogie o těžbě a dobývání, jejíž dvě předchozí části byly v Arše uvedeny, nás zavede do prostředí dolování na dně moře.
Multimediální performance je pokusem zachytit okamžik, který je možná klíčový v historii Země.

Uvádíme v angličtině s českými titulky.

Vstupenky

 

FB event cover 06 The End.jpg

27. listopadu / 20.00
The End / Konec

HOME Manchester
Koncept: Bertrand Lesca a Nasi Voutsas
Bert a Nasi sami sebe označují za tanečníky. Jejich tanec je však spíše konceptuálním nástrojem pro vyprávění osobních příběhů, které se prolínají s osudy naší planety. Historické údaje, vědecká data, autentické zážitky mísí s fikcí a absurditami, které ovšem publiku sdělují se stejnou vážností jako nezpochybnitelná fakta. Pomocí rafinovaného humoru a proměnlivé dynamiky fyzických akcí na jevišti zkoumají temné aspekty aktuálních témat. Zároveň znejišťují diváky zpochybňováním svých rolí jako performerů a publika jako nezúčastněných pozorovatelů.

Uvádíme v angličtině s českými titulky.

Vstupenky

 

VÝSTAVY
Olena Afanasieva: Live

Konceptuální fotografie ukrajinské umělkyně reflektující vnitřní život jejích přátel v době války.
www.liveproject.info

12 let Akcentu
Fotografické připomínky inscenací a projektů festivalu Akcent

FESTIVAL PASS ZA VÝHODNOU CENU!  
Zažijte s námi AKCENT naplno! S festivalovým pasem můžete navštívit všechna představení dohromady jen za 600 Kč (pro studenty/seniory za 300 Kč).
Festivalový pass platí pouze pro vás a máte s ním jisté místo bez nutnosti rezervace na všech akcí AKCENTu.V prodeji v pokladně Divadla Archa a online na → https://goout.net/cs/listky/festival-pass-akcent-2022/mxap/

Kompletní program a vstupenky na → www.festivalakcent.cz

Facebookwww.facebook.com/Akcentfestival

 

Perché non io? TRAILER

Perche non io trailer

Za podpory:

Akcent 22 partneři

 

Comments

comments

Vyhledat