Projekt Budeč mísí středověkou vánoční mši se syntezátory

Nejstarší dochovaná kamenná stavba v Čechách, rotunda sv. Petra a Pavla na Budči, ožívá albem DCCCXCV hudebního projektu Budeč. Deska, nahraná z většiny přímo ve svatyni a jejím okolí, přináší vánoční tématiku v kombinaci středověké folklorní hudby s moderní estetikou syntezátorových zvuků.

Za projektem Budeč stojí etnomuzikolog, multiinstrumentalista, skladatel a producent Oldřich Poděbradský, známý jako Olaf Olafsonn z kapel Olaf Olafsonn and The Bad Trip, The A-Bomb a dalších.

Symbolika zrození je v konceptu přítomná dokonce třikrát – formálně se jedná se o vánoční mši, vycházející z latinského mešního ordinária. Album má sedm skladeb v přesně daném

pořadí, kdy vypráví příběh pastevců, kteří slyšíce andělské hlasy jdou přivítat nově zrozeného Spasitele. Pastýřská témata jsou v nahrávce symbolizována flétnami a bubny, kdežto hlasy vyšší moci syntezátory a ženským sopránem Aničky Heribanové,říká k příběhu DCCCXCV Olaf.

 

Nápad zhudebnit lokalitu Budeč, kde se podle legend měl učit sv. Václav, vznikl na popud Davida Kaněry, autora dark ambientního projektu Vyšehrad, zpracovávající genia loci do zvukových stop za doprovodu syntezátorů.

 

Na Budčesko jsem se přestěhoval před několika lety do domu po mém otci. I proto, že jsem napůl historik a okolí prostě dýchá, tak jsem si k celé lokalitě vybudoval silný emoční vztah.  Pod celou nahrávkou zároveň zní autentická terénní nahrávka z budečského hradiště pořízená v prosinci 2020,dodává Olaf.

 

DCCCXCV vychází na limitované sběratelské sérii kazet u vydavatelství Sky Burial, vydání doprovází videoklip Gloria v režii Jiřího Schlesingera.

 

Album “DCCCXCV” online
YouTube celé album:
https://youtu.be/p20Ith0GYFE
Bandcamp celé album:
https://budecz.bandcamp.com/


Singl Gloria videoklip:
https://youtu.be/ivzTptlDLYM

 

www.facebook.com/budecz

www.instagram.com/budecz/

 

Comments

comments

Vyhledat