R.I.P. Ryuichi Sakamoto

Autor: Joi Ito – originally posted to Flickr as Ryuichi Sakamoto, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4023636
Autor: Joi Ito – originally posted to Flickr as Ryuichi Sakamoto, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4023636

Ryuichi (Rjúiči) Sakamoto, celosvětově obdivovaný japonský hudební skladatel, zemřel ve věku 71 let.

Sakamoto (17. ledna 1952 – 28. března 2023) byl skladatel a klavírista. Veřejnost ho zná hlavně díky hudbě k filmu Poslední císař a dalším dílům světové kinematografie, mj. Veselé Vánoce, Pane Lawrenci. V něm si i zahrál po boku Davida Bowieho. Hrál také ve filmu Malý Buddha, pro která složil podmanivý soundtrack.

Stejně zásadní je hudba, kterou dělal s Davidem Sylvianem nebo v 70. letech minulého století s průkopnickou kapelou Yellow Magic Orchestra.

„Art is long, life is short,“ citovala Sakamota rodina na jeho webu, kde se dočteme i to, že příčinou úmrtí byla rakovina, se kterou hudebník bojoval posledních několik let – až do konce se ale věnoval hudbě, kterou tvořil ve svém domácím studiu. Z jeho novější tvorby rozhodně stojí za poslech sólová deska async z roku 2017 plná ambientních textur.

Ukázky z jeho hudby si můžete poslechnout v našem malém playlistu na Spotify nebo na dalších platformách. Doporučujeme také rozhovor (v angličtině) na webu Creative Professional.

Comments

comments

Vyhledat