R.I.P. Shane MacGowan

By Redadeg - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15789639
By Redadeg - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15789639

Legendární zpěvák Shane MacGowan (ex-The Pogues) zemřel. Bylo mu 65 let. Oznámila to na sociálních sítích jeho manželka Victoria. 

Shane Patrick Lysaght MacGowan (* 25. prosince 1957) byl zpěvák a kytarista, zakladatel kapely The Pogues a později The Popes. Proslul skvělými písničkami, které složil i originálně interpretoval, i divokým životním stylem, který si časem vybíral daň v podobě tělesných neduhů, v posledních letech byl upoután na invalidní vozík.

Jak připomíná i Wikipedie, byl účastníkem řady divokých eskapád: „Ve veřejnou známost vešel v roce 1976 po koncertu londýnské punkové kapely The Clash, během kterého mu Jane Crockfordová, budoucí basistka Mo-dettes, nakousla ucho. Fotografie zkrvaveného MacGowana pak vyšla v novinách s titulkem „Cannibalism At Clash Gig“ (Kanibalismus na koncertu The Clash). Krátce po této události založil svoji první kapelu The Nipple Erectors (později zkráceně The Nips).“

The Nipple Erectors nefungovali dlouho – brzy vznikli The Pogues. Ti se stali legendární kapelou, a prakticky od druhého alba Rum Sodomy & the Lash (1985) po poslední Pogue Mahone (1996) se těšili skvělé oblibě jak u publika, kterému konvenovaly energické písničky spojující punk a keltské kořeny, tak u hudební kritiky. Po rozpadu Pogues, kteří měli problém s jeho alkoholickými úlety, založil MacGowan kapelu Shane MacGowan and The Popes aktivní do roku 2005.

Masao Nakagami, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Účastnil se řady skvělých hudebních spoluprací. Jeho vánoční skladba Fairytale of New York (s Pogues a písničkářkou Kirsty MacColl) je v Británii nejhranější vánoční písničkou 21.století.

O jeho žiotě byl natočen dokumentární film Hrnec zlaťáků: Pár drinků s Shanem MacGowanem, kde si zahráli i jeho kamarádi Johnny Depp, Bobby Gillespie, Bono aNick Cave.

Na Spotify najdete malý playlist s někteýrmi jeho skvělými písničkami.

Victoria Mary Clarke dnes napsala na instagram:

Nevím, jak to říct, tak to prostě řeknu. Shane, který bude vždy světlem, které mám před sebou, a měřítkem mých snů a láskou ❤️ mého života a nejkrásnější duší a krásným andělem a sluncem a měsícem a začátkem a koncem všeho, co je mi drahé, odešel k Ježíši a Marii a své krásné matce Tereze. Jsem nevýslovně požehnaná, že jsem ho potkala a že jsem ho milovala a že mě tak nekonečně a bezpodmínečně miloval a že jsem s ním prožila tolik let života a lásky ❤️ a radosti a zábavy a smíchu, a tolik dobrodružství. Neexistuje způsob, jak popsat ztrátu, kterou cítím, a touhu po ještě jednom jeho úsměvu, který rozzářil můj svět. Děkuji, děkuji, děkuji, děkuji, děkuji za tvou přítomnost na tomto světě, kterou jsi ho učinil tak velmi jasným a svým srdcem a duší a svou hudbou jsi dal tolik radosti tolika lidem. Navždy budeš žít v mém srdci. Vesele dál na zahradě celé mokré od deště, kterou jsi tolik miloval ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ Znamenal jsi pro mě celý svět.

Comments

comments

Vyhledat