Report: Vánoční koncert Michala Prokopa

foto autor
foto autor

Vystoupení s přáteli pár dní před Vánoci už v kalendáři jednoho z nejzkušenějších veteránů domácí hudební scény mají své pevné místo řadu let. Vzhledem k jeho energii to ani po letošku rozhodně nevypadá, že by se na tom snad mělo něco změnit. Dlouho dopředu vyprodaný páteční koncert ve Foru Karlín to jasně prokázal v sále zaplněném posluchačstvem všech generací od teenagerů po sedmdesátníky.

foto autor

Michal Prokop si dál jede to svoje, byť ho postupně nechtěně opouštějí jeho nejzásadnější spolupracovníci – skladatel Petr Skoumal zemřel před čtyřmi lety, básník a zpěvákův dvorní textař Pavel Šrut letos na jaře. Prokop je připomněl písničkami, pod nimiž byli podepsáni.

Prázdná ostatně zůstala i židlička plánovaného hosta Vladimíra Mišíka, který účast odřekl kvůli nemoci. Pořadatelé přesto na jeho stoleček připravili láhev whisky, kdyby si to snad doyen ještě na poslední chvíli rozmyslel. Nezklamali oba zbývající hosté – prý s rovněž chorobou zápasící Vlasta Redl („Když už odpadl Mišík, tak jsem ale musel přijít“) a Matěj Ruppert.

Oba si s hvězdou večera střihli společnou písničku (Redl své Husličky, Ruppert Bitvu o Karlův most z Prokopova repertoáru) i vlastní věci. „To jsou mladý hlasivky,“ povzdechl si Prokop, když Matěj dozpíval jeho oblíbenou Piece Of My Life.

foto autor

Na stáří těch svých ovšem Prokop během večera příliš nedbal, jely pecky jak z jeho muzikantské prehistorie, největší hity i novější věci. Třeba ze zatím poslední šest let staré desky jménem Sto roků na cestě, která ostatně právě vyšla v reedici. Stejně jako tříalbový komplet Cesty na severozápad s nahrávkami jeho spoluhráče, houslisty Jana Hrubého, z počátku 90. let.

Nechat si staré pány ujít, by byla škoda. Další příležitost bude třeba napřesrok v srpnu na příštím ročníku Prokopova vlastního festivalu Krásný ztráty live (o něm se více dočtete na https://www.krasnyztratyvsetice.cz/).

Comments

comments

Vyhledat