Report: Výstava diplomantů AVU

foto Petr Flíček
foto Petr Flíček

Letošní pandemická opatření dopadla na celou naší společnost a Akademie výtvarných umění v Praze nebyla výjimkou. Proto se výstava diplomantů AVU koná už druhým rokem na konci léta, v měsíci září.

Dle mého soudu je výstava diplomantů AVU to nejzajímavější, co může v Praze milovník výtvarného umění spatřit. Vždyť co může být lákavějšího než pohled na díla budoucích velkých autorů?

Vyrostou z nich takové výrazné osobnosti české výtvarné scény jako Michal Ožibko, Alžběta Josefy, Jan Uldrych a Lucie Jindrak Skřivánková (absolventi ateliérů AVU u Zdeňka Berana a Michaela Rittsteina)?

Akademie výtvarných umění v Praze sice nenabízí tak pestrou paletu oborů jako UMPRUM, ale za to se svým oborům věnuje intenzivněji.

Mě zajímá nejvíce figurální malba. A z této výstavy bych si dovolil upozornit na tři autory s tímto zaměřením. Každý z nich se věnuje figurální malbě, ale každý po svém.

Jako první bych chtěl zmínit Annemari Vardanyan. Tato mladá autorka se vyjadřuje na první pohled velmi líbivou realistickou technikou. Akrylové barvy kombinuje s olejovým pastelem. Obsah jejich pláten je osobní a intimní. Vedle jejich obřích obrazů se člověk cítí dobře. Vypadá to, že postavy v životní velikosti diváka zvou, aby se stal součástí obrazu. Diváci, které jsem na vernisáži pozoroval, postávali před obrazy a jakoby očarováni nějakým kouzlem, se na chvíli stávali jejich součástí…

Druhou výraznou osobou je Samuel Kollárik. Ten se dle mého soudu výborně trefil do názvu celé výstavy diplomantů „Vyhořelé múzy, vyléčená monstra“. Zobrazuje monstra naší doby a tím zobrazením je tak trochu „přeléčuje“. Ukazuje je v ironickem světle. Jako monstra, pro která už v současné společnosti není místo. Obrazy mě baví svou ironií, ale i silnou expresivitou a barevností, lahodící mému oku.

 

Chtěly by ty imaginární bytosti z říše fantazie žít v našem světě?

Třetím autorem, kterého bych chtěl zmínit, je Vojtěch Baštýř. Jeho velká plátna jsou jako komiksové romány. V jeho na první pohled chaotických kompozicích při bližším zkoumání objevíte pitoreskní příběhy, které se dějí snovým postavám, jež se ocitly v našem všedním světě. Tento střet fantazie a reality vede k zamyšlení. Chtěly by ty imaginární bytosti z říše fantazie žít v našem světě? Chtěli bychom tady s nimi žít? Potřebuje dnešní svět fantazii a umění? Podle mě určitě ano. A přijdete-li se podívat na diplomky současných absolventů AVU, najdete možná i jiné autory, kteří vás osloví svojí zvláštní imaginací. Vždyť se říká, že tisíc lidí, tisíc chutí… A několik desítek absolventů a absolventek z mnoha výtvarných oborů v prostředí krásné historické budovy, podle mě stojí za návštěvu.

 

Vyhořelé múzy, vyléčená monstra / Diplomanti a diplomantky AVU 2021

Výstava je otevřena 15.–26. 9. 2021, 14-20 hod.

(vstup zdarma)

AVU, U akademie 4, Praha 7.

2. 10. 2021 bude v prostorách školy setkání absolventů a přátel školy, nazvaný DEN ALUMNI AVU. Program najdete zde: avu.cz

Comments

comments

Vyhledat